Wiedeń

Opis kierunku

Wiedeń - stolica i największe miasto w Austrii, położone nad Dunajem, tworzące odrębny kraj związkowy. Wiedeń to główny ośrodek administracyjny, przemysłowy, handlowy, akademicki i oczywiście jeden z głównych miejsc turystycznych kraju. W rekordowym dla Wiednia roku 2018, gdzie odwiedziło go 7,5 miliona turystów, aż 94% przebywających tu na wakacjach, konferencji czy spotkaniach biznesowych turystów oceniło to naddunajskie miasto pozytywnie. Dlaczego warto odwiedzić Wiedeń? Które miejsca są najbardziej atrakcyjne do zwiedzania? Przeczytajcie nasz mini-przewodnik i dowiedzcie się więcej!

Albertina – galeria założona w 1768 roku, posiadająca jedną z największych kolekcji grafik na świecie. Książę Albert Sasko - Cieszyński był założycielem Albertiny, a tak sławne dzieła jak “Zając polny” czy “Ręce złożone do Modlitwy” Durera, szkice portretów dzieci autorstwa Rubensa, dzieła Scheilego, Cezanna, Klimta, Picassa, Kokoschki czy Rauschenberga pokazywane są w organizowanych tutaj wystawach czasowych. W ramach ekspozycji stałej Albertina pokazują najciekawsze kierunki sztuki ostatnich 130 lat: francuski impresjonizm, niemiecki ekspresjonizm czy rosyjską awangardę. Warto zobaczyć tutaj sale paradne, gdzie rezydowała kiedyś córka Marii Teresy – Maria Krystyna, a następnie arcyksiążę Karol. Po części oryginalnie umeblowane meble przenoszą odwiedzających w ówczesne czasy. “Złoto albertyńskie” pokrywa tu dzieła snycerskie a parkiety ozdobione intarsjami robią wrażenie na zwiedzających.

Wieża Dunaju – lub Wieża Dunajska jest wspaniałym tarasem widokowym, gdzie z wysokości 155 metrów rozpościera się panorama Wiednia. Jej wysokość to 252 metry, ale za sprawą dwóch sprawnych wind dotrzemy tu w 35 sekund. Wieża ta została wzniesiona z okazji Wiedeńskiego Pokazu Ogrodowego w 1964 roku. Wyremontowana z zachowaniem stylu z lat 60-tych XX wieku, ale z nutą nowoczesności i technologii, bowiem znajdziemy tu interaktywne ekrany panoramiczne na wewnętrznych i zewnętrznych platformach widokowych. 60 multimedialnych ekranów dotykowych pozwala nam bliżej poznać historię Wiednia i samej wieży. Jeśli chcecie mieć najwspanialszy widok na Wiedeń koniecznie zajrzyjcie na Wieżę Dunajską - zachwyt gwarantowany.

Diabelski Młyn - to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta, i tym samym kolejny punkt widokowy (pod warunkiem, że zasiądziemy w Diabelskim Młynie), gdzie z wysokości 65 metrów będziemy mogli podziwiać naddunajską stolicę. Młyn położony na Praterze (dzielnica Wiednia) został wybudowany w 1897 roku, z okazji 50. jubileuszu koronacji cesarza Franciszka Józefa. Średnica koła to 61 metrów, a cała konstrukcja waży 430 ton, w ośmiu historycznych wagonikach przedstawiona jest historia stolicy Austrii. Diabelski Młyn był “bohaterem” wielu kinowych pozycji (“James Bond: W obliczu śmierci” czy “Trzeci człowiek”), dlatego też w 2016 roku został on wpisany na listę “Skarbów europejskiej kultury filmowej”.

Zamek Hofburg – to właśnie tu imperium Habsburgów było rządzone przez ponad siedem wieków. O jego średniowiecznym założeniu przypomina gotycka kaplica, gdzie w niedzielę można usłyszeć Wiedeński Chór Chłopięcy. Dziś możemy zwiedzać prywatne apartamenty i pokoje reprezentacyjne przepełnione licznymi zbiorami sztuki, które znajdziemy we wnętrzach Hofburgu.

Hundertwasserhaus – kompleks mieszkalny z charakterystycznymi elementami, specyficzne dla twórczości Friedensreicha Hundertwassera. Zewnętrzna fasada ozdobiona jest wieloma ozdobnymi, kolorowymi elementami przyciągającymi wzrok. Każdy, kto mieszka w Hunderwasserhaus ma prawo zaprojektować fasadę wokół okien własnego mieszkania. Znajdujących się tu ponad 200 drzew i krzewów na balkonach i tarasach na dachu sprawia, że Hundertwasserhaus jest zieloną oazą dla mieszańców Wiednia.

Wiedeńska Dzielnica Muzeów - to jedna z największych na świecie dzielnic poświęconych kulturze. Położna na krańcach Starego Miasta w dawnych cesarskich stajniach dworskich, skupiająca na powierzchni blisko 60.000 m2 zrzesza w sobie instytucje i miejsca z zakresu różnych dziedzin sztuki, restauracje, kawiarnie i sklepy. To połączenie tego co stare z nutą nowoczesności i z dozą gościnności.

Katedra św. Szczepana – to jeden z symboli stolicy Austrii, którego budowa rozpoczęła się w XII wieku. Jedna z najbardziej znaczących budowli gotyckich w Austrii o wysokości 107,2 m szerokości 34,2 m to wspaniałe miejsce to podziwiania panoramy Wiednia. Wejście na punkt widokowy prowadzi nas przez 343 stopnie. Cztery wieże, z najwyższą południową o wysokości 136,44 m, 13 dzwonów z najsłynniejszym Pummerinem i kolorowymi dachówkami z orłem Habsburgów i herbami Austrii i Wiednia – to wszystko składa się na wyjątkowy, zewnętrzny wygląd Katedry. Wnętrze natomiast przechodziło przez wiele zmian, aż do okresu baroku. Oprócz imponujących ołtarzy i kaplic znajdziemy tu skarbiec katedry z pozłacanymi i zdobionymi kamieniami relikwie, monstrancje, księgi czy szaty liturgiczne. Katedra to również miejsce spoczynku m.in. Cesarza Fryderyka III Hohenzollerna, Eugeniusza Sabaudzkiego czy Rudolfa IV Założyciela, który to w 1359 roku położył kamień węgielny pod gotycką odbudowę katedry.

Opera Wiedeńska - opera z największym repertuarem na świecie, z różnorodnym programem baletowym i operowym, z występującymi tu najważniejszymi osobistościami sceny. Jedno z najważniejszych miejsc operowych na świecie, z produkcjami i programami na światowym poziomie, zmieniającym się codziennie – w ciągu roku znajdziemy tu propozycję 50 różnych oper i dzieł baletowych wykonywanych przez Wiedeński Balet Narodowy, co sprawia, że oferta Opery Wiedeńskiej jest bezkonkurencyjna na arenie międzynarodowej.

Schönbrunn – miejsce, w którym mieszkali Maria Teresa, cesarz Franciszek Józef czy cesarzowa Elżbieta; dawna rezydencja Habsburgów zachwycająca cesarskimi pomieszczeniami paradnymi oraz imponującymi projektami ogrodowymi. Jest jednym z najpiękniejszych barokowych obiektów w Europie. W 1642 roku żona Ferdynanda II, Eleonora Gonzaga zleciła budowę letniej rezydencji i po raz pierwszy użyła określenia “Schönbrunn”. Zrealizowany zespół pałacowo-ogrodowy (1696) po oblężeniu Wiednia przez Turków osmańskich został po 1743 roku radykalnie przearanżowany przez Marię Teresę. Dziś pałac i park znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W pałacu znajduje się łącznie 1441 pomieszczeń a tylko 45 z nich można zwiedzać. Wnętrza wykończone w stylu rokoko. To tutaj, w Sali Lustrzanej koncertował sześcioletni Mozart, w Chińskim Gabinecie Owalnym odbywały się sekretne spotkania Marii Teresy, a w pokoju Vieux-Laque konferował Napoleon.

Belweder – to wspaniały okazały pałac w barokowym stylu oraz galeria sztuki z jednym z najważniejszych zbiorów sztuki w Austrii od czasów średniowiecznych do czasów współczesnych. Książę Eugeniusz Sabaudzki powierzył zbudowanie letniej rezydencji przed murami ówczesnego miasta. Pałac składa się z dwóch części - Dolny Belweder i Górny Belweder. Centralnym punktem zbiorów są 24 obrazy Gustava Klimta, wśród których znajdują się dzieła w złotych kolorach “Pocałunek” i “Judith”. Ekspozycja na Górnym Belwederze w 2018 roku została gruntownie zmieniona – na odwiedzających czeka 420 dzieł w siedmiu tematycznych ekspozycjach. Przedstawiono tu historię Belwederu, dalej średniowieczne, barokowe i klasycystyczne dzieła sztuki, wiedeński modernizm, sztuka okresu międzywojennego i powojennego.

Bratysława i Wiedeń - Wiedeń

Bratysława i Wiedeń

Autokar
Śniadanie
Zobacz terminy i ceny od 623 PLN