Makarska

Opis kierunku

Największe miasto Riwiery Makarskiej, którego nazwa pochodzi od najstarszej osady w tej części dalmatyńskiego Makra. W miejscowości można znaleźć liczne wille, hotele, kawiarnie, bary i tawerny zapewniające wszystko, to czego potrzebujemy podczas letniego wypoczynku. Miasto jest pewnikiem dobrej zabawy podczas sezonu, a rozmaita oferta kulturowa przyciąga turystów z wielu zakątków Europy. Makarska posiada dwa nadmorskie bulwary, otoczone palmami i licznymi punktami gastronomicznymi, a także piękną (choć kamienistą, jak na ten region przystało) plażę o długości 1,5 km przy Zatoce Donja Luka. Oprócz najdłuższej z nich znajdziemy również mniejsze, bardziej klimatyczne plaże, gdzie może odpocząć każdy spragniony wypoczynku turysta!

Sprawdź swoją wiedzę o Chorwacji, słowniczek od A do Ż:
A - Adriatyk - Morze Adriatyckie jest położone pomiędzy Półwyspem Apenińskim a północną częścią Półwyspu Bałkańskiego. Nazwa morza pochodzi od nazwy starożytnego portu morskiego Hadria (obecnie Adria) które było kiedyś portem na włoskim wybrzeżu, a dzisiaj jest położone 38 km od wybrzeża. Adriatyk jest jednym z najbardziej zasolonych mórz na świecie. Średnia wartość zasolenia wynosi 38,3 g morskiej soli w każdym litrze wody.

B - Burek to rodzaj placka z ciasta filo wypełnionego nadzieniem z mięsa mielonego, białego sera lub szpinakiem. Nazwa pochodzi od tureckiego czasownika bur-, oznaczającego: zawijać, zakręcać.

C - Cavtat to miasteczko cieszące się sławą najładniejszego małego miasta na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Stanowi centrum turystyczne i kulturalne regionu Konvale – najbardziej wysuniętego na południe regionu Chorwacji, zlokalizowanego około 20 km od Dubrownika.

Č - Čevapčici - danie mięsne pochodzenia bałkańskiego, do którego wykorzystuje się mięso mielone lub siekane różnego pochodzenia. Do tego dodawana jest mąka, cebula, czosnek, przyprawy i zioła. Mięso formowane w ruloniki. Można je grillować lub smażyć. Bardzo często podawane są z plackami, sosami czy warzywami.

D - Dišpet - co dosłownie oznacza „pomimo”. Jest to stan psycho-fizyczny, gdy już w ekstremalnie niekorzystnych warunkach następuje przebudzenie mocy – zaciśnięcie zębów, pojawienie się wymuszonego uśmiechu na przekór wszystkiemu i wszystkim, którzy już myśleli że to koniec. Wewnętrzne powstanie z kolan, które powoduje, że nic w nie jest nam w stanie przeszkodzić w pokonaniu naszych zmartwień.

E - Elafiti (Archipelag) – to grupa 13 wysp (10 niezamieszkałych i 3 zamieszkałych) położonych na północny zachód od Dubrownika. Ich nazwa pochodzi od greckiego jeleń. Archipelag jest zamieszkały przez 806 osób, a linia brzegowa to 87,2 km.

F - Fijaka – to stan umysłu, cała i ducha, którzy osiągają rodowici mieszkańcy Dalmacji. To coś więcej niż sjesta, to danie sobie przyzwolenia na takie tempo życia, na jakie chcemy sobie pozwolić: bez pośpiechu, zabiegania czy porównywania się do tego, w jakim tempie żyją inni.

G - Gemišt - to mieszanka białego, wytrawnego wina z odrobiną gazowanej wody. Pijana wtedy, kiedy upały w Chorwacji dają we znaki mieszkańcom. Orzeźwienie, lekkość i chłód – gemist to wszystko, czego nam potrzeba.

H - Horvat – to najpopularniejsze nazwisko wśród Chorwatów. Około 25 tysięcy Chorwatów z ponad 4-milionowego społeczeństwa nosi nazwisko Hovat (czyli średnio 1 osoba na 170 mieszańców). Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się odpowiednio nazwiska: Novak i Maric.

I - Istria – półwysep leżący na terenie Chorwacji (w większości, bo dzielony ze Słowenią i Włochami). Jeden z popularniejszych regionów turystycznych Chorwacji z głównymi ośrodkami, takimi jak: Pula – z jednym z trzech najlepiej zachowanych amfiteatrów starożytnego Rzymu, Rovinj z kościołem św. Eufemii i 61-metrową wieżą wzorowaną na dzwonnicę z wenecjańskiego kościoła św.Marka, Porec i Umag.

J - Jadranska magistrala - rozciągająca się na długości 560 kilometrów prowadzi wzdłuż przepięknej linii brzegowej Chorwacji. Prowadzi z Rijeki na północy aż do Dubrownika na samym południu kraju. Jadąc nią można podziwiać wyspy rozsiane wśród błękitnych wód Adriatyku.

K - Krawat – popularne uzupełnienie męskiej garderoby, zgodnie z legendą miał być przewiązywany chorwackim mężczyznom wyruszającym na wojnę. Po odniesionym zwycięstwie nad Turkami w 1660 roku, regiment wojska chorwackiego pojawił się na uroczystościach z tym związanych w Paryżu. Jedwabne chustki, zawiązywane na chorwackich szyjach zauważył miłośnik mody – Ludwik XIV. Chorwacki regiment został nazwany Royal Cravatter, z czego wzięła się późniejsza nazwa krawata.

L - Lawenda jest jednym z niepisanych symboli Chorwacji. Możemy ją tam nabyć, w postaci miodu, olejku, suszonych kwiatów czy kosmetyków. Np Wyspa Hvar nazywana jest lawendową wyspą.

M - Makarska to malownicze turystyczne miasteczko. Miasto młodości, kultury, sportu i rozrywki. Rozbudowało się wokół portu, który otoczony jest półwyspem Sveti Petar i przylądkiem Osejava. Makarska jest największym takim portem miedzy ujściem rzek Cetiny i Neretvy. Nad morzem wznosi się masy górski – Biokovo. Wzdłuż całego miasta rozciąga się przepiękna, 2-kilometrowa plaża żwirowa.

N - Nin to bardzo ważne miejsce w historii Chorwacji. To tu znajdował się pierwszy ośrodek administracyjny i religijny. Pełnił funkcję ośrodka koronacyjnego królów Chorwacji. Znajdujący się tu kościół był niegdyś uważany na najmniejszą katedrę świata (40 metrów obwodu). Według jednej z teorii bryła kościoła oddaje pozycje słońca z okresu przesilenia wiosennego i jesiennego. Dzięki temu budynek spełniał najprawdopodobniej funkcje kalendarza lub zegara.

O - Oliver Dragojevoć – chorwacki piosenkach, wykonawca muzyki pop. Swój debiut miał na Festiwalu Muzycznym w Splicie. Zaistniał w latach 70. XX wieku, a inspiracje czerpał z dalmatyńskiego folkloru. Ceniony za swój głos i umiejętność gry na fortepianie, do dziś pozostaje najbardziej utytułowanym wykonawcą w Chorwacji.

P - Plitvickie Jeziora jedna z największych pereł Chorwacji tego regionu. Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to 16 jezior połączonych wodospadami stanowiących Park Narodowy. Należą także do niego źródła rzeki Korany na obszarze otoczonym gęstymi lasami bukowymi, jodłowymi i sosnowymi. Po parku turyści mogą poruszać się panoramiczną kolejką i elektrycznymi, bezgłośnymi stateczkami. Szlaki turystyczne są tak zbudowane aby umożliwić dostęp do kaskad, wodospadów, do brzegów jezior, nad którymi wznoszą się skały. Po parku można poruszać się panoramiczną kolejką i elektrycznymi, bezgłośnymi stateczkami.

R - Rakija już od dawna uważana jest na narodowy trunek narodu chorwackiego. To alkohol podawany kilkukrotnej destylacji z charakterystycznym, owocowym aromatem. Trunek ten jest bardzo mocny, zawiera od 40 do 70% alkoholu. Najczęściej możemy spotkać rakiję o smaku: winogronowym, śliwkowym, gruszkowym czy morelowym. Jako dodatki mogą służyć zioła, orzechy czy miód. Będąc w Chorwacji warto rozejrzeć się za lokalnymi sprzedawcami specjału (np. na targowiskach lub bazarkach), bardzo wielu gospodarzy również na swój własny użytek pędzi w domu rakiję.

S - Smilijan miejsce urodzenia wybitnego inżyniera Nikola Tesli. Jego wynalazki (m.in. silnik elektryczny, prądnica prądu przemiennego, dynamo rowerowe, radio) mają zastosowanie w naszym życiu codziennym. Tesla był autorem blisko 300 patentów. W miejscowości Smilijan znajduje się Centrum Pamięci Nikola Tesli. W 150. Rocznicę urodzin otwarły Centrum Pamięci Nikola Tesli, w tym również odrestaurowany dom rodzinny inżyniera.

Ś - Święta – w Chorwacji mamy 14 dni wolnych od pracy: Nowy Rok, Święto Trzech Króli, Niedziela Wielkanocna oraz Poniedziałek Wielkanocny, Boże Ciało, Wniebowzięcie NMP, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie, Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia. Świętami Państwowymi wolnymi od pracy są: Święto pracy (1 maja), Dzień Walki z Faszyzmem (22 czerwca), Dzień Państwowości (25 czerwca), Dzień Zwycięstwa i Dziękczynienia (5 sierpnia) oraz Dzień Niepodległości (8 października).

T - Tomislav Chorwacki – pierwszy król Chorwacji, koronowany w 925 roku. Był pierwszym chorwackim władcą, którego kancelaria papieska uhonorowała tytułem „króla”. W czasie swoich rządów Chorwacja zawarła sojusz z Bizancjum podczas walki z Imperium Bułgarskim. Pomnik Tomislava w Zagrzebiu widnieje na rewersie chorwackiego banknotu 1000 kun , wydanego w 1994 r. Również jeden z producentów piwa nadal ciemnemu piwu nazwę Tomislav.

U - Unesco - w Chorwacji znajdziemy 10 miejsc wpisanych na listę UNESCO: Park Narodowy Jezior Plitwickich, Pałac Dioklecjana w Splicie, Stare Miasto w Dubrowniku, Katedra św. Jakuba w Szybeniku, Równina Stari Grad na Wyspie Hvar, Kompleks Episkopalny Bazyliki Eufrazjana, Porec, Średniowieczne cmentarze w Cista Velika i Konavle, Historyczne Miasto Trogir, System obronny Zadaru i Pierwotne lasy bukowe Karpat (nie są w całości położone w Chorwacji, bowiem jest to największe światowe dziedzictwo UNESCO w Europie – Park Narodowy Peklenica i Park Narodowy Północny Velebit).

W - Wyspy – wysp przynależących do Chorwacji jest w sumie 1246. Z czego tylko 78 ma powierzchnię powyżej 1 km, a 47 z tych 78 jest zamieszkanych. 5 najbardziej zaludnionych to: Krk, Korcula, Brać, Hvar i Rab. Zgodnie ze statystyką na wyspie Šćedro żyje tylko jeden stały mieszkaniec (latem około 30).

V - Vepric to sanktuarium Maryjne położone blisko Makarskiej. Jaskinia oraz rosnąca tu roślinność przypominają te z Lourdes. Miejsce to założone w 1908 roku za sprawą biskupa Splitu i Makarskiej, Juraja Carica, którego ostatnim życzeniem było pochowanie go właśnie w tym miejscu. Sanktuarium odwiedzane jest przez cały rok, szczególnie tłumnie w dniach pielgrzymek: 11 lutego, 25 marca, 15 sierpnia oraz 7-8 września.

Z - Złoty Róg – to chorwacka plaża w miejscowości Bol, na wyspie Brać. Plaża ma specyficzny kształt – długiego 600-metrowego cypla oblewanego przez wody Adriatyku z dwóch stron. Cypel pod wpływem wiatrów, pływów i prądów morskich zmienia swój kształt. Plaża pokryta jest złotym żwirem i zachęca tłumy turystów do spędzania tu wolnego czasu.

Ż - Żupania to jednostka podziału terytorialnego, która odpowiada polskiemu województwu, a żupan jest odpowiednikiem polskiego wojewody. Chorwacja podzielona jest na 20 żupanii i jedno miasto wydzielone – Zagrzeb.

Willa Ivanka - Makarska

Willa Ivanka

Autokar
Śniadanie
Zobacz terminy i ceny od 646 PLN
Willa Darko - Makarska

Willa Darko

Dojazd własny
Obiadokolacje
Zobacz terminy i ceny od 562 PLN
Apartamenty Vujcic - Makarska

Apartamenty Vujcic

Autokar
Śniadanie
Zobacz terminy i ceny od 806 PLN
Willa Bernarda - Makarska

Willa Bernarda

Dojazd własny
Obiadokolacje
Zobacz terminy i ceny od 646 PLN
Sam przejazd Chorwacja - Makarska

Sam przejazd Chorwacja

Autokar
Bez wyżywienia
Zobacz terminy i ceny od 431 PLN
Willa w Makarskiej - oferta No Name - Makarska

Willa w Makarskiej - oferta No Name

Autokar
Bez wyżywienia
Zobacz terminy i ceny od 959 PLN
Willa Mirko - Makarska

Willa Mirko

Autokar
Bez wyżywienia
Zobacz terminy i ceny od 529 PLN
Willa Antunović - Makarska

Willa Antunović

Autokar
Bez wyżywienia
Zobacz terminy i ceny od 850 PLN
Willa Livira - Makarska

Willa Livira

Autokar
Śniadanie
Zobacz terminy i ceny od 876 PLN
Willa Ivanka II - Makarska

Willa Ivanka II

Autokar
Bez wyżywienia
Zobacz terminy i ceny od 891 PLN