Willa Bernarda

od 646 PLN
Transport Autokar | Dojazd własny
Wyżywienie Bez wyżywienia | Obiadokolacje | Śniadania i obiadokolacje | Śniadanie

Filtr

Położenie

Największe miasto Riwiery Makarskiej, którego nazwa pochodzi od najstarszej osady w tej części dalmatyńskiego Makra. W miejscowości można znaleźć liczne wille, hotele, kawiarnie, bary i tawerny zapewniające wszystko, to czego potrzebujemy podczas letniego wypoczynku. Miasto jest pewnikiem dobrej zabawy podczas sezonu, a rozmaita oferta kulturowa przyciąga turystów z wielu zakątków Europy. Makarska posiada dwa nadmorskie bulwary, otoczone palmami i licznymi punktami gastronomicznymi, a także piękną (choć kamienistą jak na ten region przystało) plażę o długości 1,5 km przy Zatoce Donja Luka. Oprócz najdłuższej z nich znajdziemy również mniejsze, bardziej klimatyczne plaże, gdzie może odpocząć każdy spragniony wypoczynku turysta!

Zakwaterowanie

Willa Bernarda znajduje się w spokojnej dzielnicy Zelenka, około 600 metrów od kamienistej plaży. Została wyremontowana na sezon 2019. W okolicy znajdują się sklepy i bary. Do centrum miejscowości około 1 km. Pokoje zlokalizowane na parterze, 1 i 2 piętrze. Na miejscu jest możliwość korzystania z bezpłatnego Wi-Fi w pokojach. Studia/apartamenty wyposażone są w aneks kuchenny. Każdy aneks jest wyposażony w kuchenkę elektryczną, podstawowe naczynia, sztućce oraz garnki. Należy zabrać ze sobą środki czystości (gąbka, płyn do naczyń). Każde studio/apartament jest wyposażone w klimatyzację. Doba hotelowa rozpoczyna się o godzinie 14:00, kończy o 9:00. Oferta obejmuje sprzątanie początkowe i końcowe. Wymiana ręczników co 7 dni. Brak kaucji za studio/apartament. Gospodarz nie udostępnia ręczników plażowych. Obiekt dysponuje ograniczoną liczbą miejsc parkingowych. Miejsce przyjazne zwierzętom - przyjęcie zwierzęcia na zapytanie.

Dostępne pokoje:
Studio 2 os.
Studio 2-3 os.
Apartament 4-6 os. (5. i 6. osoba jako dostawki)
Klimatyzacja dodatkowo płatna 6 euro/dzień/pokój

W wybranych termin i typach pokoi zniżki dla dzieci do 12 roku życia.

Wyposażenie pokoju

Każde studio/apartament wyposażone są w aneksy kuchenne, telewizor, lodówkę, łazienkę oraz balkon/taras. W pokojach możliwość korzystania z Wi-Fi. Pokoje są nowocześnie urządzone, wyremontowane na sezon 2019.

Plaża

Plaża znajduje się około 600 metrów od obiektu.

Opcje wyżywienia

- bez wyżywienia
- śniadania
- obiadokolacje
- śniadania i obiadokolacje

W przypadku wykupienia opcji z posiłkami informujemy, że restauracja znajduje się w odległości 10-15 minut spacerem od willi. Śniadania wydawane są w formie bufetu (pieczywo, jajka, parówki, sery, dżemy, szynki, warzywa, napoje: kawa, herbata, sok, woda) w godzinach 7:00-9:30. Obiadokolacje: serwowane w godzinach 18:00-20:00 – do wyboru z 2 dań (wybór dania dzień wcześniej). Do obiadokolacji woda w cenie, inne napoje dodatkowo płatne.
Godziny podawania posiłków mogą ulec zmianie. Informację potwierdza rezydent na miejscu.

Cena zawiera

przejazd autokarem klasy PREMIUM (WC, klimatyzacja, barek, DVD) - w przypadku wybrania opcji z przejazdem autokarem
zakwaterowanie w wybranym typie pokoju
opiekę pilota na trasie Polska – Chorwacja – Polska - w przypadku wybrania opcji z przejazdem autokarem
opiekę rezydenta na miejscu
ubezpieczenie KL, NNW

Cena nie zawiera:

uczestnictwa w wycieczkach fakultatywnych
opłaty klimatycznej - 10 euro/osoba/7 noclegów, 14 euro/osoba/10 noclegów, 16 euro/osoba/11 noclegów, 20 euro/osoba/14 noclegów, dzieci do 12 r.ż. 50% ceny
ubezpieczenia od chorób przewlekłych i nowotworowych – 8 zł/osoba/dzień
ubezpieczenia od kosztów rezygnacji – 3,5% wartości imprezy

Transport

Nasze wyjazdy realizowane są nowoczesną flotą autokarów. Wyposażone są one w barek, DVD, toaletę oraz klimatyzację. Wygodne fotele i powiększona przestrzeń pomiędzy siedzeniami sprawią, że nawet najdalsza podróż przeminie w miłej atmosferze. Dzięki doświadczeniu i profesjonalnej obsłudze każda wycieczka pozostanie miłym przeżyciem!

Ubezpieczenie

Każdy Podróżny ubezpieczony jest ubezpieczeniem podstawowym Signal Iduna:
Koszty leczenia: 10.000 EUR, Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków: 15.000 PLN oraz Bagaż Podróży: 1000 PLN
Przed wyjazdem należy się zapoznać z warunkami ubezpieczenia zamieszczonym w zakładce „Dokumenty”, znajdujący się pod linkiem:
https://www.ochtravel.pl/Public/OchTravel2018/magicBox2016/Documents/dokumenty-dla-klienta-eshop.pdf?TimeStamp=20181121162134

Podróżny może również ubezpieczyć się od chorób przewlekłych:

KL: 10.000 EUR, NNW: 15.000 PLN, BP: 1000 PLN, w tym wliczone następstwa chorób przewlekłych (opcja do wybrania przy rezerwacji – wysokość ceny w zależności od trwania podróży)

Istnieje również możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy – 3,5% wartości imprezy (opcja do wybrania przy rezerwacji – wysokość ceny w zależności od trwania podróży).

Karta Dużej Rodziny

Jeśli jesteś posiadaczem Karty Dużej Rodziny zgłoś się do nas! Wyślij do nas skan swojej Karty, a my obniżymy Twoją cenę.
Otrzymasz zniżki:
5% na wyjazdy organizowane przez biuro liczone od podstawowych cen katalogowych
3% na wyjazdy organizowane przez biuro liczone od cen first minute, last minute i innych promocji
100 zł zniżki na Obozy Młodzieżowe

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny to składka, którą każdy Klient Biura Podróży Och Travel jest zobowiązany zapłacić przy rezerwacji imprezy do krajów, które nie mają granicy lądowej z Polską. Kwota jest automatycznie doliczana do rezerwacji. Turystyczny Fundusz Gwarancyjny ma na celu zabezpieczyć Klientów przed niewypłacalnością i utratą płynności finansowej biura. Składka ta nie jest przychodem biura i wynosi 10 zł na osobę.

Turystyczny Fundusz Pomocowy

Turystyczny Fundusz Pomocowy – jest to bezzwrotna opłata naliczana od każdej umowy o imprezę turystyczną wprowadzona 1.01.2021. Powstała ona na wypadek, gdyby Och Travel musiał dokonywać zwrotów pieniędzy na skutek nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności. Kwota nie jest przychodem biura.

Dopuszczalna waga bagażu

Na każdego Podróżnego przypada limit bagażu w wysokości 20 kg bagażu głównego oraz 5 kg bagażu podręcznego.

Dodatkowe miejsce w autokarze

W celu zwiększenia komfortu podróży istnieje możliwość dokupienia dodatkowego miejsca w autokarze za dodatkową opłatą 450 zł/osoba/wyjazd. W tym przypadku dana osoba ma do dyspozycji podczas podróży 2 fotele obok siebie.

Dodatkowe informacje

Wszystkie plaże w Makarskiej są kamieniste, dlatego w celu polepszenia jakości wypoczynku zalecamy zabrać ze sobą karimaty oraz buty przeznaczone do wody ze względu na kamieniste dno morskie.

Wycieczki fakultatywne

Dubrownik
Dubrownik to chorwacka perła wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Burzliwa historia Dubrownika sięgająca starożytności opiewa w wiele legend, historii i podań opowiadających o czasach zarówno klęski jak i świetności. Podczas spaceru po mieście damy się ponieść jego romantycznej atmosferze – wąskie uliczki, niezliczone zakamarki, klimatyczne kawiarnie – to wszystko sprawia, że miasto na długo pozostaje w pamięciach turystów. Spacer po mieście podczas którego zobaczymy: Klasztor Franciszkanów, Kościół św. Błażeja, Starą Synagogę, Klasztor Dominikanów, Pałac Sponza, Dwór Książęcy, a nasz spacer zakończymy w porcie, gdzie niegdyś mieściła się flota Republiki Dubrovnickiej. Po spacerze czas wolny na samodzielną eksplorację miasta. Zbiórka i przejazd do Makarskiej. Konieczne jest zabranie dokumentów tożsamości oraz stroju umożliwiającego zakrycie ramion. Wycieczka całodniowa. Cena: 48 euro/osoba

Split i Trogir
Split – stolica regionu Dalmacji, i drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Chorwacji wpisane, podobnie jak kameralny Trogir, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas spaceru po mieście zobaczymy: Złotą Bramę – którą to cesarz Dioklecjan przekroczył w 305 roku, dalej przejdziemy uliczkami Pałacu Dioklejcana, w którym niegdyś mieszkał rzymski cesarz Dioklecjan, zobaczymy też dawne mauzoleum cesarskie, a dziś Katedrę św. Duje, świątynię Jowisza, wieża wenecka. Później czas wolny na spacer wzdłuż promenady. Przejazd do Trogiru – wizyta na średniowiecznej starówce położonej na wyspie. Spacer, podczas którego zobaczymy: Bramę Lądową, Pałac Stafileo z bogatymi zdobieniami roślinnymi, Katedra św. Wawrzyńca wraz z dzwonnicą, renesansowy Pałac Ćipiko – najbogatszej trogirskiej rodziny w XV wieku. Konieczne jest zabranie dokumentów tożsamości oraz stroju umożliwiającego zakrycie ramion. Wycieczka całodniowa. Cena 48 euro/osoba

Mostar i Medjugorie
Największe Sanktuarium Maryjne na Bałkanach – Medjugorie od lat przyciąga pielgrzymów z Europy i całego świata. To właśnie tu 24. Czerwca 1981 roku ukazała się Błogosławiona Dziewica Maryja. Podczas wycieczki wejdziemy na Górę Objawień – to właśnie tu miało miejsce pierwsze objawienie. Następnie przejazd do Mostaru – miasta będącego najbardziej rozpoznawalnym w Bośni i Hercegowinie ze względu na swój niesamowity, orientalny klimat. W mieście widać wiele dawnych wpływów tureckich, które do dziś są podtrzymywane zarówno w kulturze jak i tradycji. Podczas spaceru zobaczymy najbardziej rozpoznawalną budowlę miasta, jego symbol – słynny stary most przerzucony nad malowniczą Neretwą, obejrzymy stare miasto, meczet oraz dom turecki. Konieczne jest zabranie dokumentów tożsamości oraz stroju umożliwiającego zakrycie ramion. Wycieczka całodniowa. Cena 48 euro/osoba

Park Narodowy Wodospady Rzeki Krka
Niezwykłe widoki – kaskady, wodospady i bystrzyny wodne to wszystko możemy podziwiać z kolejnych punktów widokowych, gdzie spacerując pośród bujnej roślinności, będziemy także oglądać liczne ryby pływające w krystalicznie czystej wodzie. Wycieczka jest też okazją do zapoznania się z z bogatą tradycją tego obszaru – wszystko dzięki ciekawie przygotowanym ekspozycjom etnograficznym, gdzie zarówno mali i duzi podróżnicy znajdą coś dla siebie!
A jeśli kiedyś marzyliście o kąpieli pod wodospadem.. to zdecydowanie zabierzcie kostiumy kąpielowe! Czas na relaksującą kąpiel w nurcie rzeki Krka to punkt obowiązkowy! Cena 50 euro/osoba + 200 kun bilet wstępu

Rafting
Niesamowita przygoda dla szukających adrenaliny podczas urlopu! Wsiądź w ponton i przepłyń pomiędzy meandrami rzeki i wapiennymi skałami. Jeśli jesteś żądny przygód to warto skorzystać z takiej atrakcji!
Podczas spływu mamy możliwość kąpieli w rzece, przejścia przez jaskinie, a dla najbardziej odważnych wykonania popisowego skoku z jednej z nadrzecznych skał.
Cena 35 euro/osoba

Biokovo
Wskazane wygodne obuwie i coś cieplejszego do ubrania (polski pilot)
Wjazd (z postojami na kolejnych punktach widokowych, m.in. SKYWALK – podniebny spacer po szklanym tarasie zawieszonym 1228m n.p.m.) wspinającą się na wysokość ponad 1750m n.p.m. najwyżej położoną drogą w Chorwacji pozostawia niezapomniane wrażenia. Niewiele jest na świecie gór tak blisko położonych morskiego wybrzeża, których kształt pozwala rozkoszować się przepięknym widokiem na rozpościerające się u ich stóp wyspy. Biokovo zatopione korzeniami w Adriatyku, ze szczytami w chmurach gdzie roślinność śródziemnomorska miesza się z alpejską, a częstym widokiem są stada pasących się na górskich graniach swobodnie żyjących koni. Ukoronowaniem wyprawy jest podziwianie zachodu słońca ze szczytu położonego ponad 1400m ponad Makarską.
Cena 35 euro/osoba

Fish Picnic – rejs statkiem
Absolutny hit. Punkt obowiązkowy dla każdego wypoczywającego na Makarskiej Riwierze. Całodzienny rejs statkiem podczas którego odwiedzimy dwie największe wyspy Dalmacji, przekonamy się, że życie na wyspach toczy się zupełnie odmiennym rytmem niż na wybrzeżu i będziemy mieli okazję zażyć z kąpieli na jednej z najpiękniejszych chorwackich plaż – słynnym Złotym Rogu! Do tego oczywiście liczne poczęstunki – od tradycyjnej rakiji przez przepyszną rybę z grilla, wyśmienicie przyrządzoną przez naszą wspaniałą załogę, a na kawie i ciastkach skończywszy. Rejs to wspaniała przygoda: słońce, niesamowita panorama monumentalnego Masywu Biokovo i dalmatyńskich wysp, najpiękniejsza plaża Chorwacji i pyszne jedzenie – musisz tam być! Cena 30 euro/osoba

Park Narodowy Jeziora Plitvickie
Najstarszy, największy i przede wszystkim najpiękniejszy Park Narodowy w Chorwacji. 16 tarasowo położonych jezior, przeplecionych ponad 90 wodospadami, a wszystko w ferii intensywnych barw jakich nie zobaczycie nigdzie indziej. Tylko tutaj możecie u stóp najwyższego wodospadu Chorwacji. Zarezerwujcie dużo miejsca na karcie pamięci Waszych aparatów i przygotujcie się na niezapomniane widoki! Cena: 50 euro/osoba + 250 kun bilet wstępu

"Chorwacja-Mały kraj na wielkie wakacje". To hasło zawiera dokładnie to, nad czym zastanawiamy się corocznie przy wyborze miejsca na spędzenie urlopu.Kraj z tysiącem wysp, wspaniała przyrodą, bogatym dziedzictwem kulturowym i serdecznymi mieszkańcami.
Największe miasto Riwiery Makarskiej, którego nazwa pochodzi od najstarszej osady w tej części dalmatyńskiego Makra. W miejscowości można znaleźć liczne wille, hotele, kawiarnie, bary i tawerny zapewniające wszystko, to czego potrzebujemy podczas letniego wypoczynku. Miasto jest pewnikiem dobrej zabawy podczas sezonu, a rozmaita oferta kulturowa przyciąga turystów z wielu zakątków Europy. Makarska posiada dwa nadmorskie bulwary, otoczone palmami i licznymi punktami gastronomicznymi, a także piękną (choć kamienistą, jak na ten region przystało) plażę o długości 1,5 km przy Zatoce Donja Luka. Oprócz najdłuższej z nich znajdziemy również mniejsze, bardziej klimatyczne plaże, gdzie może odpocząć każdy spragniony wypoczynku turysta!

Sprawdź swoją wiedzę o Chorwacji, słowniczek od A do Ż:
A - Adriatyk - Morze Adriatyckie jest położone pomiędzy Półwyspem Apenińskim a północną częścią Półwyspu Bałkańskiego. Nazwa morza pochodzi od nazwy starożytnego portu morskiego Hadria (obecnie Adria) które było kiedyś portem na włoskim wybrzeżu, a dzisiaj jest położone 38 km od wybrzeża. Adriatyk jest jednym z najbardziej zasolonych mórz na świecie. Średnia wartość zasolenia wynosi 38,3 g morskiej soli w każdym litrze wody.

B - Burek to rodzaj placka z ciasta filo wypełnionego nadzieniem z mięsa mielonego, białego sera lub szpinakiem. Nazwa pochodzi od tureckiego czasownika bur-, oznaczającego: zawijać, zakręcać.

C - Cavtat to miasteczko cieszące się sławą najładniejszego małego miasta na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Stanowi centrum turystyczne i kulturalne regionu Konvale – najbardziej wysuniętego na południe regionu Chorwacji, zlokalizowanego około 20 km od Dubrownika.

Č - Čevapčici - danie mięsne pochodzenia bałkańskiego, do którego wykorzystuje się mięso mielone lub siekane różnego pochodzenia. Do tego dodawana jest mąka, cebula, czosnek, przyprawy i zioła. Mięso formowane w ruloniki. Można je grillować lub smażyć. Bardzo często podawane są z plackami, sosami czy warzywami.

D - Dišpet - co dosłownie oznacza „pomimo”. Jest to stan psycho-fizyczny, gdy już w ekstremalnie niekorzystnych warunkach następuje przebudzenie mocy – zaciśnięcie zębów, pojawienie się wymuszonego uśmiechu na przekór wszystkiemu i wszystkim, którzy już myśleli że to koniec. Wewnętrzne powstanie z kolan, które powoduje, że nic w nie jest nam w stanie przeszkodzić w pokonaniu naszych zmartwień.

E - Elafiti (Archipelag) – to grupa 13 wysp (10 niezamieszkałych i 3 zamieszkałych) położonych na północny zachód od Dubrownika. Ich nazwa pochodzi od greckiego jeleń. Archipelag jest zamieszkały przez 806 osób, a linia brzegowa to 87,2 km.

F - Fijaka – to stan umysłu, cała i ducha, którzy osiągają rodowici mieszkańcy Dalmacji. To coś więcej niż sjesta, to danie sobie przyzwolenia na takie tempo życia, na jakie chcemy sobie pozwolić: bez pośpiechu, zabiegania czy porównywania się do tego, w jakim tempie żyją inni.

G - Gemišt - to mieszanka białego, wytrawnego wina z odrobiną gazowanej wody. Pijana wtedy, kiedy upały w Chorwacji dają we znaki mieszkańcom. Orzeźwienie, lekkość i chłód – gemist to wszystko, czego nam potrzeba.

H - Horvat – to najpopularniejsze nazwisko wśród Chorwatów. Około 25 tysięcy Chorwatów z ponad 4-milionowego społeczeństwa nosi nazwisko Hovat (czyli średnio 1 osoba na 170 mieszańców). Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się odpowiednio nazwiska: Novak i Maric.

I - Istria – półwysep leżący na terenie Chorwacji (w większości, bo dzielony ze Słowenią i Włochami). Jeden z popularniejszych regionów turystycznych Chorwacji z głównymi ośrodkami, takimi jak: Pula – z jednym z trzech najlepiej zachowanych amfiteatrów starożytnego Rzymu, Rovinj z kościołem św. Eufemii i 61-metrową wieżą wzorowaną na dzwonnicę z wenecjańskiego kościoła św.Marka, Porec i Umag.

J - Jadranska magistrala - rozciągająca się na długości 560 kilometrów prowadzi wzdłuż przepięknej linii brzegowej Chorwacji. Prowadzi z Rijeki na północy aż do Dubrownika na samym południu kraju. Jadąc nią można podziwiać wyspy rozsiane wśród błękitnych wód Adriatyku.

K - Krawat – popularne uzupełnienie męskiej garderoby, zgodnie z legendą miał być przewiązywany chorwackim mężczyznom wyruszającym na wojnę. Po odniesionym zwycięstwie nad Turkami w 1660 roku, regiment wojska chorwackiego pojawił się na uroczystościach z tym związanych w Paryżu. Jedwabne chustki, zawiązywane na chorwackich szyjach zauważył miłośnik mody – Ludwik XIV. Chorwacki regiment został nazwany Royal Cravatter, z czego wzięła się późniejsza nazwa krawata.

L - Lawenda jest jednym z niepisanych symboli Chorwacji. Możemy ją tam nabyć, w postaci miodu, olejku, suszonych kwiatów czy kosmetyków. Np Wyspa Hvar nazywana jest lawendową wyspą.

M - Makarska to malownicze turystyczne miasteczko. Miasto młodości, kultury, sportu i rozrywki. Rozbudowało się wokół portu, który otoczony jest półwyspem Sveti Petar i przylądkiem Osejava. Makarska jest największym takim portem miedzy ujściem rzek Cetiny i Neretvy. Nad morzem wznosi się masy górski – Biokovo. Wzdłuż całego miasta rozciąga się przepiękna, 2-kilometrowa plaża żwirowa.

N - Nin to bardzo ważne miejsce w historii Chorwacji. To tu znajdował się pierwszy ośrodek administracyjny i religijny. Pełnił funkcję ośrodka koronacyjnego królów Chorwacji. Znajdujący się tu kościół był niegdyś uważany na najmniejszą katedrę świata (40 metrów obwodu). Według jednej z teorii bryła kościoła oddaje pozycje słońca z okresu przesilenia wiosennego i jesiennego. Dzięki temu budynek spełniał najprawdopodobniej funkcje kalendarza lub zegara.

O - Oliver Dragojevoć – chorwacki piosenkach, wykonawca muzyki pop. Swój debiut miał na Festiwalu Muzycznym w Splicie. Zaistniał w latach 70. XX wieku, a inspiracje czerpał z dalmatyńskiego folkloru. Ceniony za swój głos i umiejętność gry na fortepianie, do dziś pozostaje najbardziej utytułowanym wykonawcą w Chorwacji.

P - Plitvickie Jeziora jedna z największych pereł Chorwacji tego regionu. Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to 16 jezior połączonych wodospadami stanowiących Park Narodowy. Należą także do niego źródła rzeki Korany na obszarze otoczonym gęstymi lasami bukowymi, jodłowymi i sosnowymi. Po parku turyści mogą poruszać się panoramiczną kolejką i elektrycznymi, bezgłośnymi stateczkami. Szlaki turystyczne są tak zbudowane aby umożliwić dostęp do kaskad, wodospadów, do brzegów jezior, nad którymi wznoszą się skały. Po parku można poruszać się panoramiczną kolejką i elektrycznymi, bezgłośnymi stateczkami.

R - Rakija już od dawna uważana jest na narodowy trunek narodu chorwackiego. To alkohol podawany kilkukrotnej destylacji z charakterystycznym, owocowym aromatem. Trunek ten jest bardzo mocny, zawiera od 40 do 70% alkoholu. Najczęściej możemy spotkać rakiję o smaku: winogronowym, śliwkowym, gruszkowym czy morelowym. Jako dodatki mogą służyć zioła, orzechy czy miód. Będąc w Chorwacji warto rozejrzeć się za lokalnymi sprzedawcami specjału (np. na targowiskach lub bazarkach), bardzo wielu gospodarzy również na swój własny użytek pędzi w domu rakiję.

S - Smilijan miejsce urodzenia wybitnego inżyniera Nikola Tesli. Jego wynalazki (m.in. silnik elektryczny, prądnica prądu przemiennego, dynamo rowerowe, radio) mają zastosowanie w naszym życiu codziennym. Tesla był autorem blisko 300 patentów. W miejscowości Smilijan znajduje się Centrum Pamięci Nikola Tesli. W 150. Rocznicę urodzin otwarły Centrum Pamięci Nikola Tesli, w tym również odrestaurowany dom rodzinny inżyniera.

Ś - Święta – w Chorwacji mamy 14 dni wolnych od pracy: Nowy Rok, Święto Trzech Króli, Niedziela Wielkanocna oraz Poniedziałek Wielkanocny, Boże Ciało, Wniebowzięcie NMP, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie, Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia. Świętami Państwowymi wolnymi od pracy są: Święto pracy (1 maja), Dzień Walki z Faszyzmem (22 czerwca), Dzień Państwowości (25 czerwca), Dzień Zwycięstwa i Dziękczynienia (5 sierpnia) oraz Dzień Niepodległości (8 października).

T - Tomislav Chorwacki – pierwszy król Chorwacji, koronowany w 925 roku. Był pierwszym chorwackim władcą, którego kancelaria papieska uhonorowała tytułem „króla”. W czasie swoich rządów Chorwacja zawarła sojusz z Bizancjum podczas walki z Imperium Bułgarskim. Pomnik Tomislava w Zagrzebiu widnieje na rewersie chorwackiego banknotu 1000 kun , wydanego w 1994 r. Również jeden z producentów piwa nadal ciemnemu piwu nazwę Tomislav.

U - Unesco - w Chorwacji znajdziemy 10 miejsc wpisanych na listę UNESCO: Park Narodowy Jezior Plitwickich, Pałac Dioklecjana w Splicie, Stare Miasto w Dubrowniku, Katedra św. Jakuba w Szybeniku, Równina Stari Grad na Wyspie Hvar, Kompleks Episkopalny Bazyliki Eufrazjana, Porec, Średniowieczne cmentarze w Cista Velika i Konavle, Historyczne Miasto Trogir, System obronny Zadaru i Pierwotne lasy bukowe Karpat (nie są w całości położone w Chorwacji, bowiem jest to największe światowe dziedzictwo UNESCO w Europie – Park Narodowy Peklenica i Park Narodowy Północny Velebit).

W - Wyspy – wysp przynależących do Chorwacji jest w sumie 1246. Z czego tylko 78 ma powierzchnię powyżej 1 km, a 47 z tych 78 jest zamieszkanych. 5 najbardziej zaludnionych to: Krk, Korcula, Brać, Hvar i Rab. Zgodnie ze statystyką na wyspie Šćedro żyje tylko jeden stały mieszkaniec (latem około 30).

V - Vepric to sanktuarium Maryjne położone blisko Makarskiej. Jaskinia oraz rosnąca tu roślinność przypominają te z Lourdes. Miejsce to założone w 1908 roku za sprawą biskupa Splitu i Makarskiej, Juraja Carica, którego ostatnim życzeniem było pochowanie go właśnie w tym miejscu. Sanktuarium odwiedzane jest przez cały rok, szczególnie tłumnie w dniach pielgrzymek: 11 lutego, 25 marca, 15 sierpnia oraz 7-8 września.

Z - Złoty Róg – to chorwacka plaża w miejscowości Bol, na wyspie Brać. Plaża ma specyficzny kształt – długiego 600-metrowego cypla oblewanego przez wody Adriatyku z dwóch stron. Cypel pod wpływem wiatrów, pływów i prądów morskich zmienia swój kształt. Plaża pokryta jest złotym żwirem i zachęca tłumy turystów do spędzania tu wolnego czasu.

Ż - Żupania to jednostka podziału terytorialnego, która odpowiada polskiemu województwu, a żupan jest odpowiednikiem polskiego wojewody. Chorwacja podzielona jest na 20 żupanii i jedno miasto wydzielone – Zagrzeb.

Mapa

nie dostępne

Podobne oferty


Apartamenty Vujcic

Chorwacja Makarska
Apartamenty Vujcic - Makarska
First Minute

23.4. - 2.5.2021

Liczba noclegów: 7 ,10 ,11 ,14

Autokar

Bez wyżywienia

Więcej od 806 PLN

Sam przejazd Chorwacja

Chorwacja Makarska
Sam przejazd Chorwacja - Makarska
First Minute

23.4. - 2.5.2021

Liczba noclegów: 7 ,10 ,11 ,14

Autokar

Bez wyżywienia

Więcej od 431 PLN

Willa Antunović

Chorwacja Makarska
Willa Antunović - Makarska
First Minute

4.9. - 18.9.2021

Liczba noclegów: 7 ,10 ,11 ,14

Dojazd własny

Śniadanie

Więcej od 850 PLN

Willa Darko

Chorwacja Makarska
Willa Darko - Makarska
First Minute

10.9. - 19.9.2021

Liczba noclegów: 7 ,10 ,11 ,14

Autokar

Bez wyżywienia

Więcej od 562 PLN

Willa Ivanka

Chorwacja Makarska
Willa Ivanka - Makarska
First Minute

27.8. - 5.9.2021

Liczba noclegów: 7 ,10 ,11 ,14

Autokar

Śniadania i obiadokolacje

Więcej od 646 PLN

Willa Ivanka II

Chorwacja Makarska
Willa Ivanka II - Makarska
First Minute

23.4. - 2.5.2021

Liczba noclegów: 7 ,10 ,11 ,14

Autokar

Bez wyżywienia

Więcej od 891 PLN

Willa Livira

Chorwacja Makarska
Willa Livira - Makarska
First Minute

23.4. - 2.5.2021

Liczba noclegów: 7 ,10 ,11 ,14

Autokar

Bez wyżywienia

Więcej od 876 PLN

Willa Mirko

Chorwacja Makarska
Willa Mirko - Makarska
First Minute

23.4. - 2.5.2021

Liczba noclegów: 7 ,10 ,11 ,14

Autokar

Bez wyżywienia

Więcej od 529 PLN

Willa w Makarskiej - oferta No Name

Chorwacja Makarska
Willa w Makarskiej - oferta No Name - Makarska
First Minute

28.5. - 6.6.2021

Liczba noclegów: 7 ,10 ,11 ,14

Autokar

Bez wyżywienia

Więcej od 959 PLN
Předcházející snímek
Následující snímek