Filtr

Program

Dzień 1.
Wyjazd z poszczególnych miast Polski zgodnie z rozkładem jazdy. Przejazd do hotelu na nocleg tranzytowy. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 2.
Śniadanie. Przejazd do Girony – miasta z jedną z najlepiej zachowanych starówek średniowiecznej Hiszpanii. Dalej przejazd do Figueres – miasta Salwadora Dali. Po zwiedzaniu miejscowości przejazd do hotelu. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 3.
Śniadanie. Przejazd do Walencji, trzeciego co do wielkości miasta w Hiszpanii. Zwiedzanie miasta, podczas którego zobaczymy jego najstarszą dzielnicę: Katedra – (wg. Długowiecznej chrześcijańskiej opowieści to właśnie kielich z bocznej kaplicy tej Katedry był używany przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy), jeden z największych bazarów Europy – Mercado Central, Plaza de la Reina – zlokalizowany w sercu miasta plac, park w korycie rzeki Turia, budynek Giełdy Jedwabiu – symbol bogactwa złotego wieku w Walencji, który jest wpisany na listę UNESCO. Po zwiedzaniu przejazd do hotelu. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 4.
Śniadanie. Przejazd do Elche, którego głównym punktem będzie zwiedzanie gajów palmowych. To miejsce jest skupiskiem największej liczby palm w Europie, a najpotężniejszą z nich jest Palma Cesarska. Kolejnym punktem będzie Projekt Vibora – czyli największy mural namalowany w korycie rzeki – 2 edycje malowania w korycie rzeki, sprawiły, że malowidło obecnie ma blisko 3 kilometry długości. Przejście wokół wybranych fragmentów. Następnie przejazd do Torrevieja – nadmorskiej miejscowości słynącej z pięknych plaż, posiadających Certyfikaty Błękitnej Flagi oraz wyjątkowy mikroklimat związany z położeniem miejscowości przy dwóch słonych jeziorach. Relaksacyjny spacer wzdłuż promenady. Przy sprzyjających okolicznościach czas wolny na plażowanie. Następnie przejazd do Murcji. Spacer po miejscowości: Nowy Most, pomnik La Sardina, Plac La Glorieta, Katedra Santa Maria, byłe Kasyno – obecnie skansen. Po zwiedzaniu przejazd do hotelu. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 5.
Śniadanie. Przejazd do Almerii – co z arabskiego oznacza wieżę obserwacyjną. W mieście można znaleźć wiele zabytków z epoki mauretańskiej. Głównym punktem jest górująca nad miastem wieża Zamku Alcazaba – największy arabski zamek w Hiszpanii, wejście na zamek, z którego rozpościerają się piękne widoki na okolicę. Po zejściu krótki spacer po mieście. Następnie przejazd do Granady, miasta będącego jednym z bardziej rozpoznawalnych w Hiszpanii ze względu na górującą nam miastem XIII wieczną Alhambrę, wpisaną na listę UNESCO. Ten wspaniały kompleks ma wiele miejsc do zobaczenia: ogrody, Pałac Karola V czy Pałac Nasrydów. Po zwiedzaniu przejazd do hotelu. Zakwaterowanie. Obiadokolacja.

Dzień 6.
Śniadanie. Przejazd do miejscowości Malagi – miejsca narodzin artysty Pablo Picasso czy Antonio Banderasa. Zwiedzanie Castillo de Gibralfaro – zamku z X wieku, leżącego u podnóża starszej twierdzy. Spacer wzdłuż murów obronnych to znakomita okazja, żeby podziwiać panoramę miasta. Następnie zwiedzanie miasta: Plaza de la Merced, Teatr Rzymski, Katedra, Dom – Muzeum Picassa, Pałac Arcybiskupa. Następnie przejazd do Mijas – miejscowości Pueblos Blancos – możemy znaleźć tu charakterystyczną, białą zabudową. Miasto, choć małe przyciąga turystów uroczymi uliczkami, jedynymi w swoim rodzaju oślimi taksówkami czy areną do walki byków położoną na skale. Spacer po miejscowości i czas wolny. Następnie przejazd do Rondy ze wspaniałym wąwozem z wiszącymi domami. To małe miasteczko ma naprawdę wiele do zaoferowania: arena walk byków, w której powstały współczesne zasady walk byków działające do dzisiaj, Kaplica Virgen de los Dolores, dzielnica San Francisco z punktem widokowym. Po zwiedzaniu przejazd do hotelu. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 7.
Śniadanie. Dzień wolny lub możliwość wyjazdu na całodniową wycieczkę fakultatywną (za dodatkową opłatą) na Gibraltar. Gibraltar rozdzielający Europę od Afryki, a także Morze Śródziemne od Oceanu Atlantyckiego jest niewątpliwie jedną z najbardziej oryginalnych atrakcji Europy. Miejsce to jest punktem spornym pomiędzy Hiszpanią a Wielką Brytanią – i jak można zauważyć wiele elementów życia codziennego takie jak lokale, sklepy są zaaranżowane w brytyjskim stylu. Podczas naszej wycieczki zobaczymy: Skałę, górującą nad terenem, na której znajdują się punkty widokowe, Europa Point – jeden z najdalej wysuniętych punktów na południe naszego kontynentu, pomnik Władysława Sikorskiego, który zginął tu 4 lipca 1943 roku w katastrofie lotniczej, Świątynia Naszej Pani Europy czy Meczet wybudowany ze środków Króla Arabii Saudyjskiej. Osobliwością Gibraltaru są również magoty gibraltarskie – półdziko żyjące małpy, które przy odrobinie szczęścia można zobaczyć. Po Gibraltarze możliwe poruszanie się komunikacją miejską i pieszo. Po zwiedzaniu podróż w drogę powrotną do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 8.
Śniadanie. Przejazd do Kadyksu – najstarszego miasta w zachodniej Europie. To właśnie tu wyruszała druga ekspedycja Kolumba do Ameryki, otwierając miejscowości Nowy Świat, dzięki czemu Kadyks przez wiele czasu był ważnym ośrodkiem wymiany handlowej pomiędzy kontynentami. Zwiedzanie XVII wiecznej Katedry ze złotą kopułą lśniącą nad wybrzeżem, dalej stare miasto z licznymi wąskimi uliczkami, stary port, promenada Alameda Apodoca. Dalej przejazd do Sewilli – stolicy Andaluzji wpisanej na listę UNESCO. Zwiedzanie: Katedra Najświętszej Marii Panny, w której znajduje się kaplica z grobowcem Krzysztofa Kolumba, Minaret Giralda, dawny Pałac Królewski – Reales Alcazares, XIII wieczna wieża Torre del Oro, gdzie było niegdyś przechowywane złupione złoto, Plac Hiszpanii, Stara Dzielnica Żydowska, w której urodził się Don Juan. Po zwiedzaniu przejazd do hotelu. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 9.
Śniadanie. Przejazd do Kordoby leżącej u stóp masywu Sierra Morena, wpisanej na listę UNESCO. Spacer po mieście: rzymski most Puente Romano, twierdza Torre de la Calahorra, Mezquita – przebudowany meczet na katedrę z dzwonnicą (dawnym minaretem) z 800 kolumnami robiącymi niepowtarzalne wrażanie na odwiedzających, dzielnica żydowska z urokliwymi uliczkami. Czas wolny, następnie zbiórka i przejazd do Ubedy, która wraz z Baezą są wpisane na listę UNESCO, z renesansową zabudową w piaskowym kolorze. Wizyta w obu miejscowościach. Spacer po miasteczkach. Następnie przejazd do hotelu. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 10.
Śniadanie.
Przejazd do Toledo, miasta wpisanego na listę UNESCO. Wjazd na punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama miasta. Zwiedzanie miasta: Katedra Najświętszej Marii Panny - jedna z najważniejszych budowli gotyckich w Hiszpanii, Alkazar – wieża z XI wieku wzniesiona na najwyższym punkcie miasta, średniowieczny zamek położony nad rzeką Tag – Castillo de San Servando. Dalej przejazd do Madrytu – stolicy Hiszpanii; spacer po mieście: Puera del Sol – Brama Słońca wyznaczająca centrum miasta i całego kraju, Plaza Major, Pałac Królewski. Przejazd po mieście autokarem. Następnie podróż w drogę powrotną. Nocleg w hotelu tranzytowym – obiadokolacja.

Dzień 11.
Śniadanie. Podróż w stronę Polski.

Dzień 12.
Przyjazd do poszczególnych miast Polski.

Cena zawiera

przejazd autokarem klasy PREMIUM (WC, klimatyzacja, barek, DVD)
opiekę pilota podczas podróży
zakwaterowanie - 10 noclegów w hotelach o standardzie turystycznym **/***, w tym 2 tranzytowe
wyżywienie - 10 śniadań, 10 obiadokolacji
oprowadzanie z systemem TOUR GUIDE - mobilny zestaw słuchawkowy połączony bezpośrednio z mikrofonem pilota/przewodnika
ubezpieczenie - KL i NNW

Cena nie zawiera:

kosztów programowych (biletów wstępu, opłat związanych z wcześniejszą rezerwacją biletów, przewodników lokalnych, podatków lokalnych, ewentualnych opłat wjazdowych do miast) 150 euro/osoba; opłata zbierana przez pilota w autokarze, nie podlega rozliczeniu
dodatkowo płatnej wycieczki fakultatywnej na Gibraltar organizowanej w dniu 7 wycieczki (opis w programie) - płatna dodatkowe 20 euro/osoba. Organizator zastrzega, że wycieczka będzie organizowana w momencie uzbierania minimalnej liczby chętnych - 15 osób. W przypadku mniejszej liczby chętnych wycieczka może nie dojść do skutku.
ubezpieczenia od chorób przewlekłych i nowotworowych – 8 zł/osoba/dzień
ubezpieczenia od kosztów rezygnacji – 3,5% wartości imprezy

Transport

Nasze wyjazdy realizowane są nowoczesną flotą autokarów. Wyposażone są one w barek, DVD, toaletę oraz klimatyzację. Wygodne fotele i powiększona przestrzeń pomiędzy siedzeniami sprawią, że nawet najdalsza podróż przeminie w miłej atmosferze. Dzięki doświadczeniu i profesjonalnej obsłudze każda wycieczka pozostanie miłym przeżyciem!

Ubezpieczenie

Każdy Podróżny ubezpieczony jest ubezpieczeniem podstawowym Signal Iduna:
Koszty leczenia: 10.000 EUR, Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków: 15.000 PLN oraz Bagaż Podróży: 1000 PLN
Przed wyjazdem należy się zapoznać z warunkami ubezpieczenia zamieszczonym w zakładce „Dokumenty”, znajdujący się pod linkiem:
https://www.ochtravel.pl/Public/OchTravel2018/magicBox2016/Documents/dokumenty-dla-klienta-eshop.pdf?TimeStamp=20181121162134

Podróżny może również ubezpieczyć się od chorób przewlekłych:

KL: 10.000 EUR, NNW: 15.000 PLN, BP: 1000 PLN, w tym wliczone następstwa chorób przewlekłych (opcja do wybrania przy rezerwacji – wysokość ceny w zależności od trwania podróży)

Istnieje również możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy – 3,5% wartości imprezy (opcja do wybrania przy rezerwacji – wysokość ceny w zależności od trwania podróży).

Karta Dużej Rodziny

Jeśli jesteś posiadaczem Karty Dużej Rodziny, zgłoś się do nas! Wyślij do nas skan swojej Karty, a my obniżymy Twoją cenę.
Otrzymasz zniżki:
5% na wyjazdy organizowane przez biuro liczone od podstawowych cen katalogowych
3% na wyjazdy organizowane przez biuro liczone od cen first minute, last minute i innych promocji
100 zł zniżki na Obozy Młodzieżowe

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny to składka, którą każdy Klient Biura Podróży Och Travel jest zobowiązany zapłacić przy rezerwacji imprezy do krajów, które nie mają granicy lądowej z Polską. Kwota jest automatycznie doliczana do rezerwacji. Turystyczny Fundusz Gwarancyjny ma na celu zabezpieczyć Klientów przed niewypłacalnością i utratą płynności finansowej biura. Składka ta nie jest przychodem biura i wynosi 10 zł na osobę.

Turystyczny Fundusz Pomocowy

Turystyczny Fundusz Pomocowy – jest to bezzwrotna opłata naliczana od każdej umowy o imprezę turystyczną wprowadzona 1.01.2021. Powstała ona na wypadek, gdyby Och Travel musiał dokonywać zwrotów pieniędzy na skutek nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności. Kwota nie jest przychodem biura.

Dopuszczalna waga bagażu

Na każdego Podróżnego przypada limit bagażu w wysokości 20 kg bagażu głównego oraz 5 kg bagażu podręcznego.

Dodatkowe miejsce w autokarze

W celu zwiększenia komfortu podróży istnieje możliwość dokupienia dodatkowego miejsca w autokarze za dodatkową opłatą 450 zł/osoba/wyjazd. W tym przypadku dana osoba ma do dyspozycji podczas podróży 2 fotele obok siebie.

Dodatkowe informacje

W przypadku wybrania opcji dokwaterowania, klienci tej samej płci są kwaterowani w pokojach 2,3 – osobowych. Jeśli na 7 dni przed wyjazdem nie będzie innych chętnych na skorzystanie z opcji dokwaterowania, klient jest zobligowany do dopłaty do pokoju 1-osobowego.

Hiszpania do kraj uśmiechu, wina i Słońca, bowiem świeci tu ono przez 300 dni w roku. Najbardziej popularnym wśród turystów region Costa Brava to kilometry piaszczystych plaż, urocze miasteczka, rozrywkowe miejscowości i wspaniała stolica Katalonii - Barcelona, w której zabytki i miejsca warte odwiedzenia spotykamy "co krok". Hiszpania jest destynacją całoroczną, bo nawet zimą można poczuć tu powiew wiosny!
Andaluzja zachwyca swoim kolorytem i różnorodnością. To region, który na skutek wieloletniego styku kultur i religii stał się barwnym, niezwykle bogatym dziedzictwem. To także niezwykle słoneczny i przyjazny każdego rodzaju podróżom obszar. Wspaniałe wakacje spędzą tu zarówno fani zwiedzania, aktywnego wypoczynku, jak i błogiego wylegiwania się na piaszczystych plażach. Andaluzja to także smak oliwy i tapasu, tradycja flamenco i korridy.

Almeria– Portowe miasto położone w południowej Hiszpanii nad Morzem Śródziemnym, cechuje się ogromną autentycznością, urodą i wspaniałymi plażami. W mieście można znaleźć wiele reliktów epoki mauretańskiej. Najważniejszym zabytkiem regionu okrzyknięta została Forteca Alcazaba (Alcazaba de Almería), największy arabski zamek w Hiszpanii. Ogromna, posiadająca aż trzy pierścienie murów twierdza, miała chronić zarówno przed atakami z lądu jak i ze strony morza. Niemalże doskonała budowla za sprawą licznych studni i cystern przygotowana była na wieloletnie oblężenia. Wśród innych równie pięknych zabytków w mieście znaleźć można między innymi XI-wieczną twierdzę San Cristobal, gotycko-renesansową Katedrę Encarnacion (Catedral de la Encarnación de Almeria), czy kościół Iglesia de Santiago.

Granada - uważana za jedno z najpiękniejszych hiszpańskich miast, swój charakter i paletę barw zawdzięcza obecnej tu przez 800 lat muzułmańskiej tradycji, a także zmianom, jakie pociągnęła za sobą rekonkwista. Najsłynniejszym zabytkiem Granady jest z całą pewności wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, położony na wzgórzu La Sabika kompleks pałacowy Alhambra, który odnosi się nie tylko do pałacu, a całej fortyfikacji. Niegdyś stanowił on wyłącznie królewskie miasto. Ciekawostką jest fakt, że twierdza ta nie została zdobyta podczas oblężenia, a chrześcijanie dostali się do niej dopiero kiedy miasto się poddało. Teren Alhambry podzielić można na poszczególne obszary, jednym z nich jest najstarsza z części-twierdza Alcazaba odpowiadająca za obronę terytorium. Kolejnym są wspaniałe, bogato zdobione Pałace Nasrydów, dawniej będące siedzibą muzułmańskich władców i ich rodzin. Za najpiękniejszy z nich uważa się Pałac witraży, w którym podziwiać można pełen przepychu Salon Ambasadorów zwieńczony kopułą z inkrustowanego drewna. Niezwykle piękny jest także Pałac Lwów, którego centrum stanowi Dziedziniec Lwów. Warto wspomnieć także o renesansowym Pałacu Karola V. Pozostałe części kompleksu to: El Partal z Wieżą Dam, Królewska Ulica czy Medina, po której niestety zostały wyłącznie ruiny.

Malaga – Założone przez Fenicjan w VIII w.p.n.e. miasto leżące u wybrzeża Costa del Sol, przyciąga nie tylko pięknymi piaszczystymi plażami, ale także wieloma interesującymi zabytkami i pysznym jedzeniem. Przechadzając się jej słonecznymi ulicami, podziwiać można piękne kolorowe fasady, przespacerować należy się też przez park Paseo del Parque słynący z pięknej, egzotycznej roślinności. Za najbardziej znany zabytek Malagi uważa się twierdzę Alcazaba, gdzie zobaczyć można między innymi: Plac Broni z przepięknym ogrodem w stylu arabskim, bogato zdobiony pałac, w którym znajduje się Muzeum Archeologiczne. Warto zajrzeć także do sąsiadującego z twierdzą Zamku Castillo de Gibralfaro, choć z budowli nie pozostało wiele, widoki rozpościerające się ze wzgórza są imponujące. Równie interesującym zabytkiem jest po dziś dzień nieukończona Katedra Wcielenia. Planując trasę zwiedzania, nie można zapomnieć o teatrze rzymskim i Pałacu Arcybiskupa. Malaga może pochwalić się także znanymi mieszkańcami takimi jak Pablo Picasso czy Antonio Banderas. Chcąc poznać dzieła i życie artysty odwiedzić należy Muzeum Picassa, w którym znajduje się około 200 jego dzieł, czy dom narodzin malarza.

Mijas – położone na wybrzeżu Costa del Sol niewielka miejscowości oczaruje nas swoimi urokliwymi bielonymi domami, reprezentującymi typowe dla hiszpańskich wsi pueblos blancos. Miasto to słynie z areny walk byków i oślich taksówek zwanych burrostaxi. Będąc w Mijas warto zobaczyć Sanktuarium Matki Boskiej Skalnej czy znajdujące się w Ratuszu muzeum miejskie, w którym znaleźć można eksponaty związane z dawnym życiem i rzemiosłem na tych terenach. Ciekawostką jest, że w Mijas znajduje się najmniejsza na świecie fabryka czekolady.

Ronda – położone na zboczach kanionu, jedno z najstarszych hiszpańskich miast podzielone jest przez El Tajo na dwie części. Imponującym obrazem są wybudowane tuż nad przepaścią domy, których fasady niemalże zwisają nad kanionem. Za najważniejszy obiekt turystyczny Rondy uważa się arenę walk z bykami. Pedro Romero założył tu pierwszą rodzinę torreadorów i określił obowiązujące do dziś zasady walk. Na arenie znajduje się także Muzeum Korridy. Za równie istotny symbol miasta uchodzi liczący niemalże 100 metrów wysokości Nowy Most. W mieście warto zobaczyć także: Dom Mauretańskiego Króla, łaźnie Arabskie, Kaplicę Temple de la Virgen de los Dolores, czy Pałac Markiza Salvattierra.

Kadyks – uznawany za najstarsze miasto w zachodniej Europie. Burzliwa historia tego regionu sprawiła, że rządzili nim między innymi: Fenicjanie, Kartagińczycy, Rzymianie czy Maurowie. Niegdyś Kadyks słynął ze swoich portów, był znanym ośrodkiem żeglugi i handlu z Nowym Światem. To właśnie stąd wyruszała druga ekspedycja Kolumba do Ameryki. Jednym licznych tu zabytków jest położona nieopodal oceanu Katedra Santa Cruz, nazywana też „Katedrą Nową” a jej piękna złota kopuła i zdobienia z różnych epok tłumnie przyciągają turystów. Kolejnymi wartymi uwagi budowlami sakralnymi są: barokowa, będąca niegdyś szpitalem karmelitów siedziba diecezji Kadyksu, a także gotycka katedra Santa Cruz. Kadyks zachwyca swoim niepowtarzalnym klimatem, ciasnymi, pełnymi słońca uliczkami, licznymi tawernami i kawiarniami. Zwiedzając miasto warto, zobaczyć stary port i muzea, w których znajdziemy między innymi dzieła Rubensa.

Sewilla – wpisana na listę UNESCO stolica Andaluzji przyćmiewa ilością zabytków niemalże wszystkie pozostałe hiszpańskie miasta. Na ich czele stoi Katedra Najświętszej Marii Panny będąca największą gotycką katedrą na świecie. Podziwiać można w niej ogromną nastawę ołtarzową, Kaplicę Królewską, w której spoczywają szczątki Króla Ferdynanda III, a także grób Krzysztofa Kolumba. Za symbol Sewilli uznaje się Minaret Giralda będący spuścizną arabską i w wyniku rekonkwisty chrześcijańską. Jednym z najbardziej znanych zabytków w tym mieście jest niewątpliwie kompleks pałacowy Alkazar ( Reales Alcázares de Sevilla) należący niegdyś do władców arabskich. Przebudowany po rekonkwiście zabytek jest dziś rezydencją hiszpańskiej rodziny królewskiej. Na mapie zwiedzania Sewilli nie może zabraknąć także takich miejsc jak: Złota Wieża (Torre del Oro), Archiwum Indii, w którym znajduje się dziennik pokładowy Krzysztofa Kolumba, dzielnica Santa Cruz będąca śladem współistniejących tu kultur: chrześcijańskiej, żydowskiej i arabskiej, Kościół Boskiego Zbawiciela (El Salvador), barokowa arena korridy i Park Marii Luizy.

Kordoba – wpisane na listę UNESCO, leżące u stóp masywu Sierra Morena miasto, w X wieku stanowiło jeden z ważniejszych ośrodków zachodniego islamu. Żyjący tu muzułmanie, żydzi i chrześcijanie wpłynęli na wielokulturową otwartość. Kordoba była w tym okresie jednym z najbardziej rozwiniętych cywilizacyjnie miast, nic więc dziwnego, że pozostawiła po sobie tak wiele wspaniałych zabytków. Jednym z nich jest Wielki Meczet (La Mezquita) będący jedyną muzułmańską świątynią, która od czasów średniowiecza zachowała się w Andaluzji. W XIII wieku meczet został przekształcony w kościół. Jego architektura zachwyca niezliczoną ilością kolumn wspierających łuki, bogato zdobionym mihrabem oraz pięknymi mozaikami. Obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania Kordoby jest Rzymski Most na Gwadalkiwirze, którego końce wieńczy Brama Mostowa i twierdza obronna Torre de la Calahorra. Będąc w Kordobie warto zobaczyć także Zamek Królów Chrześcijańskich, Pałac Markizów, Plac del Potro, czy Juderię – dawną dzielnicę żydowską. Kordoba była niegdyś największym miastem na świecie, a także najbogatszym miastem w Europie. Ciekawy jest także fakt, iż tutejszy monumentalny most stał się „gwiazdą” na planie filmowym popularnego serialu „Gra o Tron”.

Úbeda i Baeza – Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, leżące nieopodal siebie miasteczka słyną ze wspaniałej renesansowej zabudowy w piaskowym kolorze. Do najważniejszych zabytków Ubedy zaliczyć można Kościół Sacra Capilla del Salvador, Kościół Iglesia de San Pablo czy Pałac de las Cadenas. Miasto to słynie także z doskonałej oliwy z oliwek. W Baezie zobaczyć warto Katedrę Santa Maria, pałac de los Marquesos de Jabalquinto, czy ratusz Ayuntamiento.

Mapa

Podobne oferty


Předcházející snímek
Následující snímek