Bawaria

Opis kierunku

Największy pod względem powierzchni i najbardziej rozwinięty kraj związkowy Niemiec. Region niezmienne kojarzony z cudownymi, alpejskimi widokami, festiwalem piwa Oktoberfest, charakterystyczną dla tego regionu zabudową czy strojami regionalnymi. Bawaria ma do odkrycia wiele miejsc. My w naszym zestawieniu przedstawiliśmy zaledwie kilka z nich, które naszym zdaniem warto zobaczyć.

Burghausen – najdłuższy zamek obronny w Europie mający długość 1043 metrów. Większość budynków i jego wygląd pochodzą z lat 1393-1505, kiedy to zamek był pod panowaniem Wittelsbachów. Od 1485 roku zamek był rezydencją Jadwigi Jagiellonki (córki Kazimierza IV Jagiellończyka), żony bawarskiego księcia Jerzego Bogatego. Gdy zamek przestał funkcjonować jako rezydencja (w 1503 roku po śmierci księcia Jerzego Bogatego), został on przekazany miastu Burghausen, w którym to do 1802 roku mieścił się książęcy urząd podatkowy. W tym też czasie był przebudowywany. Będąc na Zamku Burghausen warto wejść na platformę widokową, z której rozpościera się widok na panoramę miasta. Będąc w mieście warto zajrzeć na starówkę, gdzie spacerując po miejskiej promenadzie zobaczymy późnogotyckie budynki, stojące obok siebie.

Jezioro Chiemsee – często określane jako „Bawarskie Morze” położone na Wyżynie Bawarskiej na wysokości 518 metrów n.p.m. u podnóża Alp Salzburskich. Maksymalna głębokość to ponad 73 metry, a długość linii brzegowej to 64 km (a 83 km wraz z położonymi na jeziorze czterema wyspami). Jezioro powstało w czasie epoki lodowcowej (około 10-15 tysięcy lat temu) i początkowo było 4 razy większe, niż widzimy je teraz. Największa wyspa położona na jeziorze to Wyspa Herreninsel (Wyspa Mężczyzn), która ma powierzchnię 2,38 km, a znana jest przede wszystkim z zabytków znajdujących się na niej – klasztoru z 756 roku, oraz pałacu zbudowanego na polecenie króla Ludwika II na podobieństwo francuskiego Wersalu.

Zugspitze - najwyższy szczyt Niemiec, należący do Korony Europy. Wysokość szczytu to 2962 m.n.p.m. daje schronienie trzem niemieckim lodowcom, a panoramiczny widok pozwala na zobaczenie ponad 400 innych alpejskich szczytów z czterech krajów. Szczyt można zdobywać o własnych siłach, bądź wjeżdżając kolejką zębatą lub linową, warto jednak wspomnieć, że żadna z nich nie wjeżdża na główny wierzchołek zwieńczony 4-metrowym krzyżem. Nowa kolejka linowa Zugspitze to kabiny z oszklonymi podłogami, które mogą pomieścić jednocześnie do 120 osób. Jadąc kolejką pasażerowie pokonują największą na świecie różnicę wysokości 1945 metrów, największą na świecie odległość między przęsłami o długości 3213 metrów i mijają najwyższą na świecie 127 metrową podporę wahadłowej linowej kolei wyciągowej.

Garmisch Partenkirchen – te niegdyś dwa oddzielne miasta, przez które przepływała rzeka Partnach. Połączone w 1935 roku przed zimowymi igrzyskami olimpijskimi, które miały tu miejsce rok później. Część miasta Partenkirchen jest starsza, bowiem pierwsze wzmianki pochodzą już z 15. roku naszej ery. Miejscowość nie posiada statusu miasta, lecz uzdrowiska. Leży na trójstyku trzech pasm górskich. Każdego roku, 1 stycznia odbywa się tu Turniej Czterech Skoczni gromadzący na miejscu wielu fanów skoków narciarskich. Obiekt wybudowano w 1921 roku, w 1936 roku odbyły się tu zimowe igrzyska olimpijskie. Do 2007 roku skocznia była czterokrotnie przebudowywana, a w kwietniu 2007 zburzona za pośrednictwem ładunków wybuchowych, a w jej miejsce powstał nowy obiekt spełniający wszystkie normy FSI.

Neuschwanstein – zamek powstawał od 1869 roku jako ideał średniowiecznego zamku rycerskiego dla króla bawarskiego Ludwika II Wittelsbach. Ludwik Szalony (lub Bajkowy Król jak mawiano o Ludwiku II) nie miał okazji długo zajmować zamku. Przeżył tam kilka miesięcy, a zmarł jeszcze przed zakończeniem budowy obiektu. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Niemiec, którą każdego roku odwiedza ponad 1,3 miliona turystów. W 2015 roku obiekt został wpisany na listę UNESCO.

Monachium – stolica Bawarii, trzecie pod względem ludności miasto Niemiec. Monachium jest głównym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym w południowej części kraju. Warto podczas zwiedzania skupić się na Altstadt czyli Starym Mieście. Pomimo tego, że miasto zostało zbombardowane podczas II wojny światowej, to postanowiono je odbudować tak, aby odwzorować historyczny rys miasta. Dzięki temu, spacerując dziś po mieście możemy poczuć średniowieczny klimat i zabudowę. Warto zajrzeć na Marienplatz (Plac Marii), na którym stoi złota figura Marii oraz znajduje się Nowy Ratusz, w którym do dziś urzędują służby miejskie. Nieopodal ratusza, wznoszące się cebulaste hełmy wskazują na kościół św. Piotra, który jest najstarszą świątynią miasta. W miejscu, w którym obecnie znajduje się świątynia, już w VIII wieku stał drewniany kościół położony na skrzyżowaniu ważnych traktów handlowych za sprawą wspólnoty mnichów pochodzących z Tegernsee. Warto również przespacerować się reprezentacyjną ulicą Maksymiliana, na której to pod arkadami budynków znajdziemy najbardziej ekskluzywne butiki projektantów mody z całego świata. Kończąc spacer po Maksymilianstrasse nie sposób minąć Rezydencji - zespołu wielu budowli zgrupowanych wokół dziesięciu zamkniętych lub półotwartych dziedzińców, reprezentujące różne style architektoniczne. Rezydencja służy celom muzealnym, kulturalnym i reprezentacyjnym i liczy w sumie 130 pomieszczeń.

Zamek Hochenschwangau - zbudowany na ruinach XII wiecznej twierdzy Schwanstein. Maksymilian II Bawarski zdecydował na budowę zamku tutaj, głównie ze względu na wspaniałe widoki wokół i atrakcyjne położenie. Miejsce było letnią rezydencją króla Maksymiliana II jego żony Marii Fryderyki Pruskiej oraz dwóch synów - Ludwika i Ottona (później Ludwika II i Otto I). Budowa trwała 5 lat, a jego neogotycki wygląd zawdzięcza projektowi Domenico Quaglio Młodszemu. Po śmierci Maksymiliana II, Ludwik II wraz z matką zamieszkiwali zamek, aż do czasu zakończenia budowy położonego niedaleko Zamku Neuschwanstein. Po śmierci Marii Fryderyki Pruskiej pojawił się w zamku Luitpold Bawarski, dzięki któremu w 1905 dokonano elektryfikacji zamku. W 1912 roku po jego śmierci zostało otwarte tu muzeum, które funkcjonuje do dziś. Wewnątrz zamku znajdziemy 15 bogato wyposażonych apartamentów królewskich. Warto zwrócić uwagę na sypialnię Ludwika, w której sklepienie przypomina niebo za dnia i w nocy.

Linderhof - położony w południowo - zachodniej Bawarii jest jednym z trzech zamków króla Ludwika II, a do tego jednym, w którym król zamieszkiwał przez dłuższy czas. Plany powstały w 1869 roku, by niespełna po 10 latach. Został on zainspirowany przez Petit Trianon w Wersalu oraz inne XVIII wieczne budowle francuskie. W II połowie XIX wieku na polecenie króla Ludwika II Bawarskiego wzniesiono pałac w miejscu dawnej willi należącej niegdyś do ojca Ludwika II. Zamek otoczony jest 50 – hektarowym parkiem krajobrazowym z przepięknymi ogrodami liczącymi 50 hektarów, gdzie zobaczymy barok i włoski renesans, Grotę Wenus, Chatę Myśliwych czy Dom Marokański wzniesiony na Wystawę Światową w Paryżu w 1867 roku. Wewnątrz zamku warto zajrzeć do sypialni z wielkim świecznikiem na ponad 100 świec, zobaczyć salę lustrzaną (wzorowaną na monachijskiej Rezydencji) czy jadalnię z ruchomym stołem, który pomagał obsługiwać ekscentrycznego Ludwika Bawarskiego.

Wspaniała Bawaria LUX - Bawaria

Wspaniała Bawaria LUX

Autokar
Śniadanie
Zobacz terminy i ceny od 837 PLN