Podlasie

Opis kierunku

Gdybyśmy mogli tylko przyznać jakiś szczególny tytuł jednemu z naszych pięknych regionów w kraju, z całą pewnością, to właśnie Podlasie okrzyknęlibyśmy „Perłą Polski”. Ta cudna leżąca w północno-wschodniej Polsce kraina, zachwyca swoimi walorami przyrodniczymi, różnorodnością kulturową, bogatą tradycją i piękną historią. Region ten słynie z malowniczych rozlewisk, pięknych, gęstych lasów czy parków narodowych takich jak: Biebrzański, Białowieski i Narwiański Park Narodowy. Na Podlasiu podziwiać można licznie występujące zwierzęta takie jak: łoś, bóbr, a także królujący tu żubr, który niegdyś zagrożony wyginięciem, odnalazł swój bezpieczny dom w Białowieskiej puszczy. To raj dla osób lubiących długie spacery wśród dziewiczej przyrody. Przeczytajcie opisy poniższych atrakcji Podlasia, które naszym zdaniem są warte zwiedzania podczas samodzielnej eksploracji terenu lub podczas wycieczki objazdowej.

Góra Zamkowa w Drohiczynie - Zwiedzając Podlasie, warto wejść na Górę Zamkową w Drohiczynie, skąd rozpościera się malowniczy widok na panoramę miasta i przełom rzeki Bug. W XIV wieku na wzgórzu mieścił się zamek będący siedzibą królewskiego starosty, a także sądem grodzkim. Posiadłość została zniszczona najpierw w czasie szwedzkiego potopu, a następnie w wyniku podmywania wzniesienia przez Bug. Wokół wzniesienia krąży wiele legend. Jedna z nich mówi, że podziemia góry pełne są skarbów. Miejsce jest dobrym punktem na rozpoczęcie zwiedzania regionu.

Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w Białowieży – prawosławna cerkiew należąca do diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Wyodrębnienie Parafii w Białowieży datuje się na 1800 rok. Pierwsza, drewniana cerkiew bardzo długo pozostawała nieukończona, a dopiero po niespełna 40 latach otrzymała ikonostas. Świątynia była w bardzo złym stanie, dlatego mieszkańcy postanowili postawić nową Cerkiew pod patronatem św. Mikołaja Cudotwórcy, ta jednak także nie oparła się upływowi lat. Kiedy pod koniec XIX wieku Car Aleksander III zobaczył jej stan, postanowił ufundować jej odbudowę. Świątynię wzniesiono z czerwonej cegły, a zdobiący ją ikonostas z chińskiej porcelany, przywieziono aż z Petersburga. Do dziś pozostał on jedynym takim zabytkiem w Polsce. W okresie II wojny światowej podczas bombardowań cerkiew wraz z ikonostasem uległa znacznym zniszczeniom. W okresie powojennym poddano ją kapitalnemu remontowi.

Białowieski Park Narodowy - jest drugim po Pienińskim P.N., parkiem narodowym w Polsce, a także jednym z pierwszych w Europie. Status ten uzyskał w 1932 roku, a w 1979 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jego powierzchnia liczy aż 105,17 km². Park słynie z najlepiej zachowanego lasu pierwotnego. Białowieski Park Narodowy to także ostoja dla 33 gatunków zwierząt podlegających ochronie prawnej, z której aż 12 znajduje się w czerwonej księdze zwierząt.

Zespół pałacowo – parkowy w Białymstoku bez wątpienia stanowi najpiękniejszy zabytek regionu. Nazywany „Wersalem Podlasia” Pałac Branickich, uznawany jest za jeden z najlepiej zachowanych obiektów epoki saskiej zbudowanym w późnobarokowym stylu. Ciekawostką jest, iż pierwotnie pełnił on funkcję zamku obronnego, a dopiero pod koniec XVII wieku zaczęto jego przebudowę w barokowym stylu. Pałac otacza piękny ogród barokowy o powierzchni 9,7ha. Na terenie zespołu pałacowo – parkowego zobaczyć można między innymi: Bramę Wielką ze Złotym Gryfem, Pałacowe Dziedzińce, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, Arsenał z oficyną, czy Pawilon pod Orłem.

Supraśl – to pięknie położone, otoczone Puszczą Knyszyńską miasto. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi, a także znakomitemu położeniu z dala od ośrodków przemysłowych cieszy się on statusem uzdrowiska. Za główne atrakcje w Supraślu uznać można sięgający XV wieku monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy, a także Muzeum Ikon posiadające w swoich zbiorach blisko 1200 eksponatów, fresków oraz przedmiotów sakralnych będące jednocześnie pierwszym w Polsce interaktywnym muzeum przedstawiającym sakralną sztukę prawosławia.

Kruszyniany – w XVII wieku wieś ta została dana przez Jana III Sobieskiego Tatarom, walczącymi po stronie Polskiej w wojnie przeciwko Turkom. Na skutek burzliwej historii wieś jest dziś miejscem pamięci tatarskiej tradycji. Zobaczyć można tu między innymi: najstarszy w Polsce meczet tatarski wybudowany na przełomie w XVIII/XIX wieku, czy mizar (tatarski cmentarz).

Tykocin – za sprawą zachowanego oryginalnego układu przestrzennego miasta, oddzielającego widocznie jego żydowską część, a także ogromnej liczby zabytków (ponad 100) przyciąga on do siebie rzesze turystów. Tykocin był przed wojną ważnym ośrodkiem kultury żydowskiej, do czasów II wojny światowej Żydzi stanowili tu niemalże połowę społeczności, rozwijając miejscowość handlowo i gospodarczo. W mieście zobaczyć można między innymi: Duży Rynek zbudowany na barokowym planie, Mały Rynek stanowiący centrum żydowskiej dzielnicy, synagogi, zespoły klasztorne bernardynów i misjonarzy, cmentarz żydowski, alumnat- czyli dom wojskowy ufundowany przez starostę tykocińskiego w połowie XVII wieku i ruiny zamku króla Zygmunta Augusta II.

Pentowo – W 1992 roku nad wsią przeszedł potężny huragan dewastujący okolicę. Połamane przez niego drzewa okazały się być jednak znakomitym siedliskiem dla bocianów. Dworek w Pentowie w 2001 roku okrzyknięty został Europejską Wsią Bociania. Kompleks okalający dworek stanowi dom dla kilkudziesięciu bocianich gniazd i jest jedynym takim zbiorowiskiem w Polsce.

Kiermusy – przyciągają turystów Dworskimi Czworakami, będącymi kolonią pięciu drewnianych chat: garncarza, bartnika, tkacza, rybaka i kowala. W Kiermusach powstała także pierwsza prywatna hodowla Żubrów mająca na celu ratowanie gatunku.

Szlakiem Żubra i Tatarów - Podlasie

Szlakiem Żubra i Tatarów

Autokar
Śniadanie
Zobacz terminy i ceny od 551 PLN