Filtr

Program

Dzień 1.
Wyjazd z poszczególnych miast Polski zgodnie z rozkładem jazdy. Przejazd przez Czechy lub/i Słowację, Węgry w kierunku Rumunii.

Dzień 2.
Przyjazd w godzinach południowych do rumuńskiej miejscowości Hunedoary. Zwiedzanie jednego z najpiękniejszych w tym kraju średniowiecznego zamku – Casteul Corvinillor. Samo miasto w na przełomie XIV i XV wieku było „żelaznym” centrum Transylwanii, ze względu na wydobycie i obróbkę metali. Miecze i włócznie produkowane w Huneodarze były znane w ówczesnych czasach w całej Europie. Po zwiedzaniu zamku przejazd do Alby Iulii (ok. 75 km) jednej ze stolic Siedmiogrodu. W programie zwiedzanie wspaniałej cytadeli i katedry, gdzie pochowany jest Jan Hunyady- siedmiogrodzki książę. Dalej przejdziemy do centrum miasta. Zwiedzanie i czas wolny. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 3.
Śniadanie. Przejazd do Sibiu – miasta będącym jednym z najbardziej lubianych wśród turystów, ze względu na panujący w nim wspaniały klimat. Urocze uliczki, największa katedra w Transylwanii, tajemnicze oczy miasta czy żelazny most kłamców to tylko niektóre z dostępnych atrakcji. Po spacerze przejazd do Poneari. Głównym punktem programu będzie zwiedzanie ruin twierdzy (podejście 1400 schodami wykutymi w skale) Wlada Palownika (czyli pierwowzoru słynnego Drakuli). Przejazd do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.


Dzień 4.
Śniadanie. Przejazd do stolicy Rumunii- Bukaresztu nazywanego niekiedy Bałkańskim Paryżem. Miasto położone na siedmiu wzgórzach zachwyca wpisującą się w krajobraz architekturą. Swoją nazwę Bukareszt zawdzięcza szerokim bulwarom i neoklasycystycznej zabudowie. Spacer po mieście. W programie m.in.: Stare Miasto – Lipscani, Pałac Parlamentu, siedziba filharmonii, Piata Pevolutei – Panteon i Pałac Królewski, Strada Franceza, Bulwar Unirii. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 5.
Śniadanie. Przejazd do Sianaii – miasta będącego ośrodkiem narciarskim i uzdrowiskiem. Spacer po miasteczku oraz zwiedzanie Pałacu Peles – dawnej letniej siedziby królów rumuńskich, obecnie muzeum i Pałacu Pelisor – posiada on aż 99 pokoi, z których za najciekawszy uznawana jest Złota Sypialnia. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 6.
Śniadanie. Przejazd do Bran – miejscowości z zamkiem uznawanym za siedzibę Drakuli (choć nigdy tam nie mieszkał). Następnie przejazd do Rasnov – miejscowości, w której główną atrakcją jest położony na wzgórzu zamek będący ważnym punktem obronnym przed Imperium Otomańskim. Z murów zamku rozpościera się piękna panorama na miasto i okolice. Kolejnym punktem będzie miejscowość Prejmer – saska wioska wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, której głównym punktem jest jedna z najmocniejszych kościelnych warowni siedmiogrodzkich. Dalej przejazd do Braszowa – spacer po średniowiecznej starówce. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 7.
Śniadanie. Przejazd do Sighsoary – miejsca urodzenia Wlada Palownika. Zwiedzanie średniowiecznego miasta – spacer pośród jego kolorowych uliczek, przejście pod Dom Drakuli. Następnie przejazd do Kluż Napoka. Zwiedzanie miasta. W programie m.in.: Pomnik Macieja Korwina – króla Węgier, Kościół Franciszkanów, Baszta Krawców. Czas wolny na posiłek przed podróżą powrotną. Zbiórka i wyjazd w stronę Polski. Przejazd nocny przez Węgry, Słowację lub/i Czechy.

Dzień 8.
Przyjazd do poszczególnych miast Polski zgodnie z rozkładem jazdy.

Cena zawiera

przejazd autokarem klasy PREMIUM (WC, klimatyzacja, barek, DVD)
opiekę pilota podczas podróży
zakwaterowanie: 5 noclegów w hotelu ***
wyżywienie: 5 śniadań i 5 obiadokolacji lub 5 śniadań w zależności od wykupionej opcji
oprowadzanie z systemem TOUR GUIDE - mobilny zestaw słuchawkowy połączony bezpośrednio z mikrofonem pilota/przewodnika
ubezpieczenie KL i NNW

Cena nie zawiera:

kosztów programowych (biletów wstępu, opłat związanych z wcześniejszą rezerwacją biletów, przewodników lokalnych,podatków lokalnych, ewentualnych opłat wjazdowych do miast) 90 euro/osoba; opłata zbierana przez pilota w autokarze, nie podlega rozliczeniu
obowiązkowej dopłaty do obiadokolacji - 70 euro/osoba, płatne u pilota w autokarze w dniu rozpoczęcia imprezy (w przypadku wykupienia opcji ze śniadaniami)
ubezpieczenia od chorób przewlekłych i nowotworowych – 8 zł/osoba/dzień
ubezpieczenia od kosztów rezygnacji – 3,5% wartości imprezy

Transport

Nasze wyjazdy realizowane są nowoczesną flotą autokarów. Wyposażone są one w barek, DVD, toaletę oraz klimatyzację. Wygodne fotele i powiększona przestrzeń pomiędzy siedzeniami sprawią, że nawet najdalsza podróż przeminie w miłej atmosferze. Dzięki doświadczeniu i profesjonalnej obsłudze każda wycieczka pozostanie miłym przeżyciem!

Ubezpieczenie

Każdy Podróżny ubezpieczony jest ubezpieczeniem podstawowym Signal Iduna:
Koszty leczenia: 10.000 EUR, Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków: 15.000 PLN oraz Bagaż Podróży: 1000 PLN
Przed wyjazdem należy się zapoznać z warunkami ubezpieczenia zamieszczonym w zakładce „Dokumenty”, znajdujący się pod linkiem:
https://www.ochtravel.pl/Public/OchTravel2018/magicBox2016/Documents/dokumenty-dla-klienta-eshop.pdf?TimeStamp=20181121162134

Podróżny może również ubezpieczyć się od chorób przewlekłych:

KL: 10.000 EUR, NNW: 15.000 PLN, BP: 1000 PLN, w tym wliczone następstwa chorób przewlekłych (opcja do wybrania przy rezerwacji – wysokość ceny w zależności od trwania podróży)

Istnieje również możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy – 3,5% wartości imprezy (opcja do wybrania przy rezerwacji – wysokość ceny w zależności od trwania podróży).

Karta Dużej Rodziny

Jeśli jesteś posiadaczem Karty Dużej Rodziny, zgłoś się do nas! Wyślij do nas skan swojej Karty, a my obniżymy Twoją cenę.
Otrzymasz zniżki:
5% na wyjazdy organizowane przez biuro liczone od podstawowych cen katalogowych
3% na wyjazdy organizowane przez biuro liczone od cen first minute, last minute i innych promocji
100 zł zniżki na Obozy Młodzieżowe

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny to składka, którą każdy Klient Biura Podróży Och Travel jest zobowiązany zapłacić przy rezerwacji imprezy do krajów, które nie mają granicy lądowej z Polską. Kwota jest automatycznie doliczana do rezerwacji. Turystyczny Fundusz Gwarancyjny ma na celu zabezpieczyć Klientów przed niewypłacalnością i utratą płynności finansowej biura. Składka ta nie jest przychodem biura i wynosi 10 zł na osobę.

Turystyczny Fundusz Pomocowy

Turystyczny Fundusz Pomocowy – jest to bezzwrotna opłata naliczana od każdej umowy o imprezę turystyczną wprowadzona 1.01.2021. Powstała ona na wypadek, gdyby Och Travel musiał dokonywać zwrotów pieniędzy na skutek nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności. Kwota nie jest przychodem biura.

Dopuszczalna waga bagażu

Na każdego Podróżnego przypada limit bagażu w wysokości 20 kg bagażu głównego oraz 5 kg bagażu podręcznego.

Dodatkowe miejsce w autokarze

W celu zwiększenia komfortu podróży istnieje możliwość dokupienia dodatkowego miejsca w autokarze za dodatkową opłatą 450 zł/osoba/wyjazd. W tym przypadku dana osoba ma do dyspozycji podczas podróży 2 fotele obok siebie.

Dodatkowe informacje

W przypadku wybrania opcji dokwaterowania, klienci tej samej płci są kwaterowaniu w pokojach 2,3 – osobowych. Jeśli na 7 dni przed wyjazdem nie będzie innych chętnych na skorzystanie z opcji dokwaterowania, klient jest zobligowany do dopłaty do pokoju 1-osobowego.

Czarnomorski kraj, Rumunia to nieodkryta perła wschodniej Europy. Niektóre miejsc, takie jak Transylwania, zwana popularnie Szlakiem Drakuli co roku zdobywa popularność i przyciąga kolejnych turystów. Poznaj zamki w Rasnovie, Braszowie, Huneodarze, zwiedź wspaniałą stolicę Rumunii - Bukareszt.
Transylwania zwana również Siedmiogrodem położona jest na Wyżynie Siedmiogrodzkiej w centralnej Rumunii. Nazwa pochodzi od niemieckiego słowa Siebenburgen, który w tłumaczeniu oznacza siedem warowni, a w rzeczywistości było to 7 miast założonych przez niemieckich kolonistów. Nazwa pojawia się pierwszy raz w 1296 roku, gdzie pod łacińską nazwą brzmi Septem Casta. Transylwania po raz pierwszy pojawia się w łacińskim dokumencie jako ultra silvam (co oznacza “za lasem”), a późniejsza nazwa Transylvania oznacza “po drugiej stronie lasu”. To niezwykle ciekawy turystycznie region w Rumunii, cel wycieczek objazdowych od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Będąc w Transylwanii nie sposób pominąć osoby Wlada III Palownika, popularnego Drakuli, który przyciąga głodnych opowieści i legend z nim związanych turystów.

Braszów - to ósme co do wielkości miasto w Rumunii położone u podnóża Karpat. Historia miasta sięga czasów średniowiecza, kiedy znajdowała się tu osada wołoska. W XIII wieku urosła do miana ważnego ośrodka handlowego, a pierwsze wzmianki pochodzą dopiero z 1251 roku. Obecnie Braszów to jedno z ważniejszych i bogatszych w zabytki miast w Rumunii. Będąc w Braszowie warto zobaczyć kilka zabytków m.in.: trzynawowy Czarny Kościół z XV wieku - największa gotycka budowla w całej Transylwanii zawdzięczająca swój kolor i nazwę przez pożar, który nawiedził miasto w 1689 roku; mury miejskie – to pozostałości średniowiecznej zabudowy, XV wieczny ratusz z siedzibą Muzeum Historycznego, XIV wieczna Cerkiew św. Mikołaja, XVI wieczna Brama Katarzyny czy Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny stanowiący kopię wiedeńskiego Kościoła Greckiego. Cała stara średniowieczna zabudowa w Braszowie została wpisana na listę UNESCO. Chcąc podziwiać panoramę miasta warto wybrać się na okoliczne wzgórze położone na wysokości 955 m.n.p.m.

Pałac Peles - położony w Sainai, w dolinie potoku Peles. Pełnił funkcję letniej rezydencji królów Rumunii, a obecnie pełni funkcję muzeum. Budowany w latach 1873-1883 zgodnie z projektem niemieckiego architekta Johannesa Schultza na polecenie Karola I - króla Rumunii. Karol I do ostatnich dni swojego życia polepszał i upiększał zamek. Już w 1884 roku zainstalowano tu prąd, a w 1897 roku ukończono budowę elektrowni. W 1906 roku oddano do użytku salę kinową - była to pierwsza sala kinowa w Rumunii. Po bezpotomnej śmierci Karola I tron objął jego bratanek Ferdynand I - żonaty z Marią Koburg, która kontynuowała upiększanie zamku, sprowadzając tu wiele dzieł sztuki i dbała o pałacowe ogrody. Ciekawostką jest, że urządzenia mechaniczne będące na wyposażeniu obiektów stworzył Polak - Franciszek Rychnowski, który za swój wkład w wyposażenie budynku otrzymał rumuński złoty medal zasługi I klasy. Wewnątrz muzeum znajdziemy kolekcję zbroi i broni (4 tys. sztuk), kolekcję szkła (1.5 tys. sztuk) z Niemiec, Włoch, Czech, Francji i Austrii, kolekcję srebra i metalu o wysokiej wartości artystycznej i historycznej, bowiem większość z nich była użytkowana przez rodzinę królewską; kolekcję zegarów zakupioną głownie przez Karola I słynącego z punktualności; kolekcję witraży czy kolekcję rzeź zdobiących pałacowe ogrody.

Huneodara - Zamek Korwina to średniowieczna budowla wzniesiona na wzgórzu to główna atrakcja turystyczna miejscowości. Jego początki to XII – XIII wiek, kiedy w dolinie rzeki wybudowano twierdzę, która później należała do Andegawenów panujących na terenie obecnych Węgier i Rumunii. W 1440 roku Jan Hunyady rozpoczął przebudowę twierdzy w zamek, która prawdopodobnie zakończyła się przed 1446 rokiem. Po śmierci Hunyadego twierdzę przejęła jego żona, a następnie syn – Maciej Korwin (król Węgier), który rozbudował zamek w stylu renesansowym. Ostatnim z rodu, w którego rękach był obiekt to nieślubny syn Macieja – Jan Korwin. Na przestrzeni wieków zamek zmieniał wielokrotnie swoich właścicieli. Jednym z najbardziej zaangażowanych w sprawy zamku okazał się Gabor Bethlen (XVII w.), bowiem za jego czasów dokonano barokowej rozbudowy zamku. W XIX wieku zamek ucierpiał wskutek licznych pożarów, jeden z nich zniszczył konstrukcję drewnianych stropów, co doprowadziło do zawalenia się dachu, który został odremontowany. Po zakończeniu I wojny światowej zamek znajdował się w rękach państwa, a od 2008 roku udostępniono go do zwiedzania. Zwiedzając zamek warto zwrócić uwagę na Salę Rycerską, Salę Rady, które są zbudowane na planie prostokątów. Sala Rycerska to wspaniały przykład węgierskiej architektury gotyckiej z bogatą dekoracją kamieniarską. Warto przyjrzeć się filarowi zaraz po wejściu do Sali – napis, który tam się pojawia upamiętnia budowniczego zamku Jana Hunyadego. W Sali Rady Gabor Betheln zwoływał sesje parlamentu siedmiogrodzkiego.

Zamek Poneari – to ruiny wspaniałej warowni, położone nad rzeką Arges przy słynnej szosie transforgarskiej (malownicza trasa, której maksymalna wysokość to 2042 m.n.p.m.) przy południowym brzegu jeziora Vidrar. Obiekt wzniesiono prawdopodobnie na początku XIII wieku w strategicznym miejscu, z którego można było kontrolować Siedmiogród i Wołoszczyznę. W XV wieku zamkiem władał Drakula, czyli Wład III Palownik. Swój przydomek “Palownik” zdobył przez szczególne okrucieństwo, które stosował wobec swoich przeciwników - bowiem wbijał ich na pal i stawiał ich przed granicą swojego terytorium. W czasie, w którym Wład panował na zamku zmienił się on w potężną fortecę poprzez rozbudowę i ufortyfikowanie, którego dokonał. W I poł. XVI wieku zamek został opuszczony i z biegiem czasu niszczał, w XIX wieku część zamku została zniszczona poprzez częściowe osunięcie skarpy na którym się znajdował. Obecnie warowania jest odrestaurowana i stanowi jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Transylwanii, głównie ze względu na sławę jaką zdobył poprzez zarządzanie przez Drakulę. W przeciwieństwie do Zamku w Branie, pobyt w Poneari został udowodniony i historia pobytu Włada Palownika jest prawdziwa. Wejście do twierdzy należy zacząć od 1480 schodów, jednakże widok z góry na dolinę rzeki Arges rekompensuje wysiłek.

Kluż Napoka – to zabytkowe miasto w Siedmiogrodzie, którego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy była tu osada Napoca. Po upadku cesarstwa rzymskiego ośrodek nie upadał, a nadanie mu miasta o statusie królewskim w późniejszym czasie przyczyniło się do dynamicznego rozwoju. Obecnie Kluż Napoka to jedno z miast, które jest najważniejszym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym regionu i kraju. Oprócz Rumunów mieszkają tu również Węgrzy, o czym stanowią szyldy sklepów czy nazwy ulic pisane w dwóch językach. Zwiedzając miasto warto zobaczyć kościół św. Michała, którego budowa rozpoczęła się w XIV wieku i trwała 200 lat. Był to pierwszy kościół typu halowego w kraju i drugi co do wielkości (po Czarnym Kościele w Braszowie). XVIII wieczny barokowy pałac, ratusz miejski, synagoga neologiczna, neobarokowy Hotel Continental czy pomnik Acraa Iancu - rumuńskiego bojownika to kolejne punkty, których nie możecie ominąć podczas wycieczki do Kluż Napoka.

Sybin – miasto przyciąga turystów bardzo dobrze zachowane stare miasto, o charakterystycznej zabudowie saskiego gotyku. Warto wybrać się na Piata Mare – czyli rynek staromiejski z pięknymi, malowniczymi kamienicami z tzw. “oczami miasta”, czyli charakterystycznymi oknami dachowymi. Zwiedzając Sybin koniecznie trzeba zobaczyć XVI wieczną Wieżę Ratuszową, kościół ewangelicki z wieżą Ferula, barokowy Pałac Brukenthala, XIX wieczny Most Kłamców, który zgodnie z legendą zawali się w momencie, gdy przejdzie po nim kłamca czy XX wieczną katedrę Trójcy Świętej z 3 zachowanymi basztami (pozostałość z 40 wybudowanych).

Alba Julia – to miasto, którego historia sięga czasów starożytnych, kiedy zatrzymała się tu rzymska osada Apulum. Później miasto stało się ważnym ośrodkiem politycznym i ekonomicznym regionu. W X wieku zdobyli je Węgrzy, a w XII wieku założyli tu katolickie biskupstwo Siedmiogrodu. W XVI wieku miasto było podniesione do rangi stolicy Siedmiogrodu. Długa historia miasta pozostawiła wiele ciekawych obiektów. Niewątpliwie do najważniejszego z nich należy Alba Carolina – czyli potężna twierdza obronna, będąca jednym z lepiej zachowanych obiektów tego typu w Europie. XIII wieczna Katedra św. Michała, XVIII wieczna biblioteka Batthyaneum ze zbiorem rękopisów i starodruków z VII – XV wieku czu XX wieczny Sobór Koronacyjny to kolejne z zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Alba Julii.

Zamek w Branie - średniowieczny zamek, który odpowiada opisowi siedziby wampira Drakuli – kluczowej postaci w Transylwanii wykreowanej przez irlandzkiego pisarza Brama Stokera, którego pierwowzorem był Wład Palownik - wołoski hospodar słynący z brutalności. Jego związek z przebywaniem na zamku nie został jednoznacznie potwierdzony, jednakże przypuszcza się, że mógł tu spędzić parę dni jako więzień. Pierwszą drewnianą budowlę w tym miejscu wznieśli Krzyżacy w około 1212 roku, nadając mu nazwę Dietrichstein pochodzącą od fundatora – rycerza zakonu krzyżackiego. Zamek stał na wysokiej skale, z którego to zakon mógł pełnić kontrolę nad traktem granicznym. Zniszczony w 1370 roku podczas najazdu tureckiego. W 1377 roku Ludwik Węgierski zezwolił na odbudowę twierdzy nadając jej funkcję punktu celnego, który to pobierał 3% opłatę od przewożonych dóbr, bowiem był to często uczęszczany szlak handlowy pomiędzy Wołoszczyzną a Siedmiogrodem. Na początku XV wieku zamek przejął Mircza Stary – hospodar wołoski, który nadał Braszowianom przywileje celne. W 1440 roku twierdzę przejął węgierski wojewoda – Jan Hunyady, który pokonał Turków w okolicach Branu. W 1498 roku zamek przejęli ponownie Braszowianie, który z przerwami gospodarowali tu do 1848 roku.

Rasnov – to niewielka miejscowość w połowie drogi pomiędzy Branem a Braszowem, której główną atrakcją turystyczną jest wspaniały zamek położony na skalnym wzgórzu. Pierwotne założenie wznieśli tutaj Krzyżacy w XIII wieku, jednakże niedługo po tym zostali oni wygnani przez okolicznych mieszkańców, którzy weszli w posiadanie zamku. Stanowił on ważny punkt obronny przed nacierającym Imperium Otomańskim, a fortece będące elementem zabudowy powstały tylko i wyłącznie na terenie dzisiejszej Rumunii. Zamek ze stromym podejściem stanowi jedną z ważniejszych atrakcji turystycznej regionu, z którego rozpościera się piękny, panoramiczny widok na Rasnov i okolice.

Sighisoara – to zabytkowe miasto, którego początki sięgają XII wieku, kiedy to niemieccy koloniści założyli tu jeden ze swoich grodów warownych. Miasto miało strategiczne położenie przy zakolu rzeki, które sprzyjało rozwojowi osady. W 1367 roku osada otrzymała prawa miejskie, a co za tym idzie liczne prawa i przywileje, co zapoczątkowało dynamiczny rozwój. Dzięki temu Sighisoara stała się jedną z kluczowych ośrodków handlowych, gdzie znajdowały się liczne cechy rzemieślnicze czy siedziba okręgu administracyjnego. W XV wieku, ze względu na zbliżające się zagrożenie tureckie twierdza została rozbudowana, a także tzw. Dolne Miasto zostało otoczone murami. W mieście warto zobaczyć bardzo dobrze zachowany układ średniowiecznego miasta, miejskie fortyfikacje czy wieże obronne. Miasto to perła Siedmiogrodu, którą koniecznie trzeba wpisać w swój program zwiedzania. Wieża Zegarowa o wysokości ponad 60 metrów to jeden z symboli miasta, XIV wieczna twierdza miejsca, Dom Drakuli, w którym to właśnie urodził się słynny Wład Palownik, kościół na Wzgórzu, Klasztor Dominikanów czy XIII wieczny Dom Wenecki to miejsca, które koniecznie musicie zobaczyć podczas spaceru po mieście. Prestiżu nadaje również wpisanie w 1999 roku historycznego centrum Sigiszoary na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Turda – to niewielkie miasto położone około 30 km od Kluż - Napoka, którego największą atrakcję turystyczną jest znajdująca się na obrzeżach miasta Kopalnia Soli – Salina Turda. Jest to jedna z największych i najstarszych kopalni soli w Europie. Historia wydobywania surowca sięga czasów starożytnych, kiedy to tereny znajdowały się pod panowaniem Rzymian, jednakże szczyt wydobycia przypada na XVI wiek, kiedy to kopalnia przynosiła ogromne zyski. Wydobycie zakończono w 1932 roku, a w czasie II wojny światowej podziemia służyły okolicznym mieszkańcom jako schron. Pod koniec XX wieku kopalnia została przekształcona w muzeum i udostępniona dla zwiedzających. W skład kompleksu wchodzą 3 szyby z punktami na głębokości 120, 108 i 42 metrów. Ważnym punktem jest Komnata Echa, która zawdzięcza swoją nazwę przez akustykę. Wewnątrz znajdziemy również amfiteatr, diabelski młyn, pole do minigolfa czy podziemne jezioro, po którym można pływać łodzią, gdzie przy dobrze oświetlonych pomieszczeniach robi niebywałe wrażenie na turystach. Bez względu na porę roku warto zabrać ze sobą ciepłą odzież, bowiem średnio przez cały rok panuje tu temperatura około 12 stopni.

Mapa

Podobne oferty


Předcházející snímek
Následující snímek