Budapeszt

Opis kierunku

Budapeszt – stolica i największe miasto Węgier położone nad Dunajem. Połączony z trzech miast Budy, Obudy i Pesztu. To jedna z najważniejszych metropolii Europy i ósme pod względem miasto spośród stolic Europy. Znajdziemy to liczne muzea, galerie sztuki, teatry czy opery. Budapeszt jest ogromnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym oraz turystycznym i uzdrowiskowym. Obecny kształt miasto uzyskało w 1950 roku, kiedy to przyłączono 23 okoliczne miejscowości, a miasto zwiększyło się o 2,5 raza. Dziś stolica Węgier podzielona jest na 23 dzielnice z własnymi zarządami. Peszt jak i Budę określano już na początku XIX wieku wspólną nazwą Peszt-Buda, ale z racji tego, że w języku węgierskim nie używa się zbitek spółgłoskowych to z czasem została przeforsowana nazwa Buda-Pest. Początkowa nazwa odzwierciedlała wyższość Pesztu jako stolicy kraju, a Budy jako siedzibę króla. Miasto, w 2019 roku było odwiedzone przez 4.6 miliona turystów, z czego prawie 4. miliony stanowili turyści zagraniczni. Znajdują się tu 223 muzea i galerie, wiele z nich o randze międzynarodowej. Węgierska stolica ma do odkrycia wiele ciekawych miejsc. Poniżej znajdziecie, kluczowe miejsca, które koniecznie musicie zobaczyć podczas wizyty w Budapeszcie.

Zamek Królewski w Budzie, wpisany na listę UNESCO, którego najstarsze fundamenty pochodzą z czasów Ludwika Wielkiego z XIV wieku, znajdujący się z Dzielnicy Zamkowej. To właśnie na Wzgórzu Zamkowym odnajdziemy klimatyczne, barokowe uliczki, cudowną zabudowę i liczne kawiarnie i restauracje. W 1578 roku obiekt został zniszczony, a w 1686 roku został finalnie zniszczony, kiedy to został odbity z rąk tureckich przez wojska Habsburgów. W XVIII wieku rozpoczęto budowę nowego kompleksu pałacowego, jednakże został on zniszczony w trakcie walk niepodległościowych w latach 1848-1849. Po zakończeniu odbudowy został on ponownie zniszczony podczas II wojny światowej i doprowadzony niemal do ruiny. Po rekonstrukcji nie zachowano wcześniejszego wyglądu wnętrz, a dziś mieszczą się tam Muzeum Historii Budapesztu oraz Węgierską Galerię Narodową. Na listę UNESCO wraz z Zamkiem Królewskim zostały wpisane brzeg Dunaju, Aleję Adrassyego, odcinek metra M1 (tzw. Milenijna Kolej Podziemna) i Plac Bohaterów.

Baszta Rybacka – na temat której nazwy jest kilka teorii. Jedna z nich mówi, że niegdyś znajdował się tu targ rybny, kolejna zaś pochodzi od rybaków, którzy w średniowieczu zamieszkiwali pobliską miejscowość Vizivaros i w czasie wojny służyli jako strażnicy murów miejskich. Warto się tu wybrać chociażby ze względu na taras widokowy, który pozwala nam zobaczyć Dunaj, Wyspę Małgorzaty, pesztańską stronę miasta czy Górę Gellerta.

Góra Gellerta - która swoją nazwę zawdzięcza biskupowi Gellertowi, który to właśnie tu miał zostać zamordowany przez pogan. W latach 1850-1854 zaczęto tu wznosić cytadelę. Jej długość to 220 metrów i szerokość 60 metrów, a mury okalające dochodzące do 16 metrów miały wybić z głowy mieszkańcom dzisiejszego Budapesztu kolejne próby buntu przeciwko Habsburgom. Dziś znajdziemy ty muzeum, restaurację, schronisko młodzieżowe czy dyskotekę. Ważnym punktem na Górze Gellerta jest Pomnik Wolności znajdujący na szczycie wzniesiony w 1947 roku i przez wiele lat poświęcony żołnierzom radzieckim poległym podczas walki o Budapeszt. Zobaczymy tam 14-metrową kobietę z brązu trzymającą liść palmowy, a w pierwotnej wersji kobieta miała trzymać w rękach śmigło (projekt zakładał upamiętnienie Istvána Horthyego de Nagybánya, który będąc pilotem zginął na froncie wschodnim). Obecnie pomnik upamiętnia wszystkich tych, którzy polegli za Węgry.

Most Małgorzaty - most łączący bulwar św. Stefana po stronie pesztańskiej z Wyspą Małgorzaty po stronie budańskiej. W maju 1871 roku ogłoszono konkurs na budowę nowego mostu w Budapeszcie. Do konkursu zgłosiły się 43. firmy z całej Europy. Zwycięzcą okazał się francuski projektant, który to w swojej pracy nawiązywał do paryskiej architektury, ale jednocześnie dobrze komponował się z otoczeniem. Poza Mostem Małgorzaty bardzo często uwieczniany na fotografiach jest również Most Łańcuchowy i Most Wolności (najkrótszy w Budapeszcie).

Łaźnie lecznicze - planując wyjazd do Budapesztu warto wspomnieć o łaźniach leczniczych, których w węgierskiej stolicy znajdziemy 10. To tu znajdziemy liczne źródła mineralne i termalne, które pomagają w wielu schorzeniach. Najsłynniejsze łaźnie to: Łaźnia Széchenyiego - największy kompleks basenów i term w Europie położony w pesztańskiej części miasta, Łaźnia Rudas, Łaźnia Gellert z XIII wieku czy Łaźnia św. Łukasza.

Wyspa Małgorzaty - miejsce w Budapeszcie, które sprzyja wypoczynkowi i rekreacji. Powstała w 1950 roku, przy okazji prac regulujących przepływ Dunaju, połączona z trzech mniejszych wysp. W średniowieczu nazywana “Wyspą Królików”, jednak dzisiejszą nazwę zawdzięcza św. Małgorzacie, która spędziła tu większość swojego życia. Oprócz zabytków takich jak Ruiny XII wiecznego kościoła Franciszkanów, Ruiny klasztoru Dominikanów czy rekonstrukcję kościoła św. Michała. Znajdziemy tu obiekty sportowe, restauracje czy hotele.

Budynek Parlamentu, który powstał po połączeniu trzech dawnych miast w jedno, po tym jak władze miejskie uznały, że stolica potrzebuje nowej siedziby. Na lokalizację wybrano teren bagnisty, nie cieszący się dobrą sławą. Zanim doszło do prac budowlanych miejsce to zostało osuszone i umocnione, konieczne było również wywiezienie znajdujące się tam drewno – przez to powstała tam specjalna linia transportująca surowiec. Budowa Parlamentu trwała od 1885 do 1904 roku, choć pierwsze posiedzenie obyło się tu już w 1896 roku podczas obchodów 1000-lecia państwa węgierskiego. Przy budowie pracowało 1000 osób, użyto tu 40 kilogramów złota, pół miliona kamieni szlachetnych i 40 milionów cegieł. Powierzchnia gmachu wynosi 17.000 metrów kwadratowych, długość 268 metrów, szerokości to 123 metry, a wysokość kopuły to 96 metrów (druga wysokość na Węgrzech). W środku znajdziemy 691 pomieszczeń, 29 schodów, 13 wind, 27 wejść i 10 podwórzy

Bazylika św. Stefana - stojąca przy Placu św. Stefana w pesztańskiej części miasta. Od 1905 roku jest największym kościołem stolicy Węgier, który może pomieścić do 8500 wiernych. Bazylika jest poświęcona pierwszemu węgierskiemu królowi Stefanowi I. Będąc wewnątrz warto zwrócić uwagę na postawioną w przedsionku rzeźbę św. Gerarda, tympanon (przy wejściu) z Maryją - patronką Węgier wraz z węgierskimi świętymi. Sama budowla jest zwieńczona 96 metrową kopułą z mozaiką Boga Ojca, a jej antresola jest otwarta dla zwiedzających - można się tam dostać dzięki 297 schodom czy windą. Budynek jest drugim pod kątem wysokości obiektem w Budapeszcie oraz trzecim na terenie Węgier.

Przedstawione powyżej punkty to kluczowe miejsca, które warto zobaczyć podczas wizyty w węgierskiej stolicy. Warto jednak poświęcić czas na wizytę w lokalnej restauracji, spróbować lokalnych specjałów, czy po prostu zasiąść na ławce w dobrym punkcie widokowym i rozkoszować się Budapesztem o każdej porze roku i dnia.

Budapeszt i Zakole Dunaju - Budapeszt

Budapeszt i Zakole Dunaju

Autokar
Śniadanie
Zobacz terminy i ceny od 512 PLN