Wenecja

Opis kierunku

Karnawał w Wenecji ma swoją wielowiekową historię. Prawdopodobnie jego początki sięgają XIII wieku tak jak pierwsze wzmianki o noszeniu masek. Wydarzenie miało coraz większy rozmiar, jednak pod koniec XVIII wieku za panowania króla Austrii, kiedy przestała istnieć Republika Wenecka, zniesiona została również tradycja karnawału. Młodzi zafascynowani sztuką i teatrem wenecjanie postanowili ją wskrzesić i doprowadzili do jej odrodzenia w 1979 r. Każdego roku podczas karnawału pojawiają się tysiące turystów chcących poczuć niezwykłą atmosferę a przede wszystkim zobaczyć feerię kolorowych strojów i masek noszonych podczas karnawału.
Słowo “Karnawał “wywodzi się od dwóch włoskich słów carne, czyli mięso oraz vale, które znaczy usuwać. Definicja przestawia, że to czas pożegnania z mięsem - czyli okres, w którym to następuje przerwa w spożywaniu produktów odzwierzęcych i w ucztowaniu. Rozpoczyna się on zimą, w zależności od danego roku wypada w różnych terminach, ale zawsze kończy się od na 10 dni przed Środą Popielcową, a jego oficjalne rozpoczęcie jest w sobotę przed Tłustym Czwartkiem. Rozpoczęcie świętowania następuje podczas lotu anioła, kiedy to przebrana w karnawałowy strój osoba zjeżdża po linie z dzwonnicy bazyliki św. Marka wprost na główny plac zabawy – Plac św. Marka. Tuż po ostatnim wybiciu dzwona o 12 następuje lot anioła, który jest nawiązaniem do niegdyś rozpoczynających uroczystość artystów.
Oprócz Placu św. Marka, gdzie odbywają się główne obchody uroczystości karnawałowych warto jeszcze zajrzeć na plac Piazzetta San Marco (który znajduje się blisko Placu św. Marka), gdzie również mają miejsce uroczystości karnawałowe; ale równie dobrym miejscem jest parada gondoli, wzdłuż całego Canale Grande. Na terenie całego starego miasta krążą przebrane postacie w stroje z dawnych epok, z którymi można zrobić sobie zdjęcie. Jest też wiele imprez towarzyszących, skierowanych dla różnych grup wiekowych, gustów muzycznych, czy upodobań artystycznych. Warto wspomnieć o jednej z imprez towarzyszących - o Święcie Marii (Festa delle Marie), gdzie na wzór dawnych zwyczajów wybierana jest najładniejsza przedstawicielka Marii z Wenecji – Maria del carnevale. Dziewczyny paradują w strojach z dawnej epoki, a na koniec wybierana jest najładniejsza z nich. Oprócz lotu anioła, który jest otwarciem karnawału warto wspomnieć o locie orła, gdzie w podobny sposób mieszkaniec Wenecji z dzwonnicy Bazyliki św. Marka zjeżdża na główny plac. Karnawał oczywiście nie może się odbyć bez masek – w Wenecji na zakończenie wybierana jest najpiękniejsza maska festiwalu, a zamknięcie wszystkich uroczystości wiąże się z pokazem sztucznych ogni i wielkim balem. Koniec uroczystości obwieszczają dzwony dobiegające z bazyliki dzwonnicy św. Marka.
Karnawał w Wenecji to niesamowita atmosfera, kolorowe stroje i wiele uroczystości towarzyszących - warto choć raz w życiu wybrać się na wycieczkę do Wenecji i poczuć niesamowity klimat tego wspaniałego wydarzenia. Będąc w Wenecji warto również poświęcić pół dnia lub więcej na zwiedzanie najbliższych okolic – Werony, czyli miasta Romea i Julii czy okolic Jeziora Garda – z uroczymi miasteczkami.