Normandia i Bretania

Opis kierunku

Myśląc Francja pierwsza myśl, która przychodzi nam do głowy to Paryż. Oczywiście jest on przepiękny i warty uwagi każdego podróżnika i wycieczki, jednak w tym artykule chcemy pokazać piękno i atrakcje Normandii i Bretanii, które swoimi widokami i zabytkami podbijają serca wszystkich ciekawych świata. Wybierz się z nami w wirtualny spacer po tych regionach i miejscach, które prezentujemy poniżej. Przekonaj się, że te cudownie miejsca, są czymś, co w niedalekiej przyszłości musisz odwiedzić podczas wycieczki objazdowej!

Rouen - położona nad dolną Sekwaną stolica regionu Normandii. Miasto wraz z aglomeracją liczy blisko 500 tys. mieszkańców i jest ważnym ośrodkiem morsko-rzecznym regionu. Znajdują się tu ważne szlaki handlowe, miasto jest ośrodkiem wielu gałęzi przemysłu. W 1431 roku Rouen było miejscem, gdzie spalona została na stosie Joanna d’Arc. Najważniejszym zabytkiem miasta jest gotycka Katedra Najświętszej Marii Panny z górującymi wieżami (o dwóch różnych wysokościach), gdzie jedna z nich została prawdopodobnie wybudowana za podatek od konsumpcji masła. Watro zajrzeć do środka - znajdziemy tu grobowiec Ryszarda Lwie Serce zawierający serce króla. Będący tu w latach 90. XIX wieku Claude Monet namalował niemal 30 obrazów katedry w Rouen, gdzie kilka z nich można podziwiać w Muzeum d’Orsay w Paryżu. Katedra jest czwartym co do wysokości kościołem na świecie i trzecim w Europie.

Wybrzeże Alabastrowe – to jedno z najczęściej wyskakujących zdjęć po wpisaniu w wyszukiwarkę “Normandia i Bretania”. Wybrzeże Alabastrowe swoją nazwę zawdzięcza kredowym skałom, które wznoszą się nad wodami kanału La Manche. Ich mleczne zabarwienie w połączeniu z falami oceanu, malowniczymi plażami to coś co koniecznie musisz zobaczyć! Warto się spieszyć, bowiem każdego roku morze zabiera coraz większą część klifów! Najbardziej malownicze widoki znajdują się pomiędzy miejscowościami Fecamp i Etreat. Konieczne odwiedzenia są formacje skalne Falaise a’Aval i Falaise d’Admont. Warto wspomnieć, że niektóre ze swoich dzieł malował tu Monet.

Mont Saint Michel czyli Wzgórze Świętego Michała - to skalista wyspa pływowa w zatoce Mont – Saint – Michel na kanale La Manche, która jest połączona z kontynentalną Francją groblą o długości 1800 metrów. Na wyspie powstało sanktuarium Michała Archanioła, a jego oryginalna, łacińska nazwa to Wzgórze Świętego Michała w Niebezpiecznym Morzu. Niesamowita architektura miejsca oraz położenie przy zatoce z dużymi pływami morskimi sprawiają, że Wzgórze Świętego Michała jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc we Francji. Miejsce to rocznie jest odwiedzane przez około 3,2 miliony turystów, co klasuje Mont Sant Michel na drugim miejscu (zaraz po Paryżu) najchętniej odwiedzanym punktem wycieczek we Francji. Wiele z miejsc na wyspie zakwalifikowano jako pomniki historii, a od 1979 roku Mont Sant Michel znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Cancale – to niekwestionowana stolica ostryg we Francji. Tutaj możesz skosztować świeżo przygotowanych ostryg w miejscowych restauracjach i oczywiście zakupić je bezpośrednio u producentów. Ostrygowa stolica Francji to również malowniczy port rybacki, w którym możesz poczuć klimat starego miasta. Przez wieki miasto było odcięte od reszt świata, a w 1831 roku połączone z miastem drogą. Będąc w Cancale warto zajrzeć na farmę Marine czy hodowlę ostryg w Parku Saint Kerber. Warto również wejść na punkt widokowy, z którego roztacza się widok na Zatokę Cancale na tle Mont Saint Michel, bowiem te dwa miejsca są w bliskiej odległości od siebie.

Saint Malo – to wspaniałe, otoczone murami miasto portowe, którego historia sięga VI wieku, kiedy to walijski mnich Maclo (jeden z Siedmiu Świętych Założycieli Bretanii) założył tu klasztor. Korzystne położenie geograficzne, wymiana handlowa z Hiszpanią sprzyjały rozwojowi miasta, które w 1144 roku stało się siedzibą biskupstwa. To właśnie wtedy po raz pierwszy Saint Malo zostało otoczone murami ochronnymi. W wieku XVII i XVIII miasto należało do jednego z najważniejszych francuskich portów. Podczas II wojny światowej stare miasto Saint Malo zostało zniszczone w 80%, jednakże zostało odbudowane i stanowiące dziś jedną z ważniejszych atrakcji regionu. Niewątpliwą atrakcję miasta jest Intra Muros czyli stare miasto, w którym znajdziemy XII wieczną romańską katedrę św. Wincentego, XV wieczny Zamek Książęcy, bramę św. Tomasza czy pomnik jednego z najsłynniejszych bretońskich korsarzy – Surcoufa. Poza starym miastem warto odwiedzić St-Servan, a tam fort miejski z 1759 roku, wieża Solidor z II połowy XIV wieku czy pozostałości średniowiecznej katedry. Saint Malo to również malownicze plaże, które cieszą się dużym powodzeniem wśród miłośników kąpieli słonecznych.

Dinan – pierwsze wzmianki o tym mieście pochodzą z XI wieku, kiedy to powstał to klasztor benedyktynów, wokół którego ulokowała się niewielka wioska. Bardzo dobre położenie na szlaku handlowym do Normandii sprawiło, że Dinan wyrosło na znaczący ośrodek handlowy. W II połowie XIV wieku na polecenie księcia Bretanii – Jana V Zdobywcy rozpoczęto budowę murowanego zamku. Rozwój miasta został zahamowany poprzez liczne wojny o władzę na tych terenach. Dopiero XVIII wiek pozwolił powrócić Dinan do wcześniejszej świetności - za sprawą rozwoju tkactwa. Zwiedzanie Dinan można rozpocząć od murów obronnych z basztami i bramami. Dalej wykonana z szarego granitu kamienice czy bogato zdobione domy szachulcowe, dawny port ze starym mostem, XV wieczna Wieża Zegarowa czy kościół Saint Malo. Bazylika Zbawiciela to również miejsce, które powinno znaleźć się w planie naszego zwiedzania. To architektoniczne połącznie form z okresu od XI do XIX wieku, gdzie dominującym stylem jest gotyk. Barokowy ołtarz, sklepienia kaplic w obejściu prezbiterium czy urna średniowiecznego rycerza Bernarda du Guesclina to elementy, na które powinniśmy zwrócić uwagę będąc wewnątrz katedry.

Rennes – stolica Bretanii położona w jej zachodniej części. Miasto kultury, edukacji i sztuki, gdzie można poczuć atmosferę dawnej epoki. Rennes to tysiącletnia historia, która przyciąga turystów. Niewielka osada należąca do Redonów (celtyckiego plemienia) została podbita przez Rzymian, z których to czasów pozostały fragmenty murów obronnych i łaźni. W 1720 roku pożar strawił większość drewnianej starej zabudowy miasta, dlatego też większa część zabudowy miasta pochodzi z XVII i XVIII wieku. Znajdziemy tu liczne zabytki – ratusz, budynek parlamentu stanowiący jedną z najstarszych budowli miasta, kościół Notre-Dame, ulica Saint Georges z bretońską dzwonnicą czy położoną na starówce katedrę św. Piotra. Budowa katedry rozpoczęła się w połowie XVI wieku i trwała przez blisko 150 lat. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na drewniany flamandzki ołtarz, który jest pozłacany.

Vitre - choć jest to niewielka miejscowość w północno - zachodniej Francji znajduje się tu okazały średniowieczny zamek, którego początki sięgają XI wieku, kiedy w miejscu jego położenia została wzniesiona pierwsza warownia. Strategiczne położenie Vitre, na pograniczu Bretanii i Francji zadecydowało o budowie zamku. Na przestrzeni wieków zamek został rozbudowany i powiększany. Podczas epidemii dżumy obradował tu Parlament Bretanii. W XVII wieku zamek był już na tyle zniszczony, że ówcześni właściciele zdecydowali się do opuścić. Po pożarze w XVIII wieku został całkowicie zniszczony, a renowacja miała miejsce dopiero w II połowie XIX wieku, po czym udostępniono go dla zwiedzających.

Caen – to historyczna stolic Normandii, którego początki sięgają II połowy XI wieku, kiedy to Wilhelm Zdobywca (ówczesny król Anglii) ufundował tu dwa klasztory i kazał wybudować zamek. Dzięki tym działaniom Caen już wiek później stało się jednym z najbardziej rozwijających się miast regionu Normandii. Warto zobaczyć tu pozostałości średniowiecznego zamku, gotycki kościół Saint Sauveu z XIV wieku, Muzuem Pokoju oraz dwa opactwa: Abbaye aux Hommes (klasztor męski) oraz Abbaye aux Dames (Klasztor Żeński).

Deauville – popularny, zwłaszcza wśród Paryżan nadmorski kurort. Głównym celem każdego odwiedzającego jest wizyta na plaży lub na nadmorskiej promenadzie, która ciągnie się wzdłuż plaży w Deauville. Znajdziemy tu kabiny kąpielowe z wypisanymi na nich nazwiskami znanych osobistości. Warto zwrócić uwagę na budynek kasyna, którego wielkość i kunszt wykonania przyciąga nie tylko miłośników hazardu. Wnętrze ocieka luksusem, a wybudowane w XX wieku kasyno cieszy się nadal niesłabnącą popularnością. Deauville to również ośrodek sportów konnych we Francji, którego tradycja się połowy XIX wieku, kiedy to powstał pierwszy tor wyścigowy. Nawet jeśli w danym momencie nie odbywają się zawody, warto zobaczyć hipodrom. Dla miłośników Belle Epoque, Villa Strasburger, po której latem odbywają się wycieczki czy Place de Morny to flagowe miejsca w programie zwiedzania. Na Place de Morny możemy również zatrzymać się na kawę czy obiad rozkoszując się cudownymi widokami normadzkiej miejscowości.

Normandia i Bretania - Normandia i Bretania

Normandia i Bretania

Autokar
Śniadanie
Zobacz terminy i ceny od 1 483 PLN