Eger i Tokaj

Opis kierunku

Węgry, a przede wszystkim Dolina Pięknej Pani oraz winnice w Egerze i Tokaju co roku zyskują na popularności. Podczas naszych wycieczek realizowanych autokarami klasy PREMIUM, zobaczysz najpiękniejsze miejsca na Węgrzech. Zwiedzanie rozległych winnic i degustacje, połączone z węgierskimi specjałami, sprawią, że spędzony tu czas na długo pozostanie w Twojej pamięci.

Tokaj - to zarówno region winiarski w północno-wschodnich Węgrzech, miasto, jak i najbardziej znana odmiana węgierskiego wina. Do tokajskiego regionu winiarskiego zalicza się także słowackie miejscowości: Slovenské Nové Mesto, Viničky, Malá Tŕňa i Veľká Tŕňa. Choć tradycja uprawy winorośli na tych ziemiach sięga tysiąca lat, oficjalnie region uznany został w XVIII wieku. Na smak wytwarzanych tu trunków wpływa gleba wulkaniczna, a także ciepły klimat. U zapierającego dech w piersiach podnóża gór tokajskich, produkuje się niemalże wyłącznie białe wino. Do dominujących upraw winorośli na tym terenie zaliczyć można zajmujący około ¾ powierzchni upraw biały szczep – furmint, przypominający liście lipy hárslevelű i sárgamuskotály. Winogrona te zbiera się często, kiedy dojrzałe ususzą się na krzakach. Powstaje z nich specjalne wino zwane Aszú. W 2002 roku region Tokaju obejmujący 27 miasteczek, w tym stolicę regionu – Tokaj, ze względu na bogatą tradycję winiarską, a także zabytki architektoniczne i wyjątkowe walory przyrodnicze, wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Region ten słynie także z tego, że niemalże każdy z domów posiada swoją własną piwniczkę z winami. Piwniczki drąży się często w skałach tak, aby stwarzały one idealne warunki do leżakowania trunków. Będąc w okolicy warto zwiedzić samą stolicę - Tokaj. Choć jest to naprawdę małe miasteczko, nie brakuje mu uroku. W Tokaju możemy zobaczyć liczącą 1.5-kilometrową Piwnicę Rákóczi, która może pomieścić około dwudziestu tysięcy hektolitrów wina czy Muzeum Tokaju.

Czarda – jest to miejsce zbliżone do karczmy, utrzymane w lokalnym, tradycyjnym stylu. Zwiedzając Eger i Tokaj jeden wieczór, koniecznie poświęcić trzeba na zjedzenie pysznego, tradycyjnego posiłku w tym miejscu. W menu nie zabraknie gulaszy, mięs, zup, lokalnych słodkości i oczywiście win z okolicznych winnic.

Eger – miasto jaki region winiarski znajdujący się na północy Węgier. Mówi się, że tradycje winiarskie tego regionu sięgają średniowiecza. Co ciekawe, za sprawą stosunkowo małej odległości z Krakowem, Polska do czasów rozbiorów pozostawała jednym z największych importerów egerskich win. Do najpopularniejszych win z tego regionu zaliczyć można czerwone, wytrawne „Egri Bikavér” nazywane „byczą krwią”

Eger swoją sławę zawdzięcza nie tylko wyśmienitym winom, ale także wspaniałym barokowym zabytkom. Zobaczyć można tu między innymi:

Zamek w Egerze – Egri Vár , za sprawą pokonania w 1552 roku trzydziestokrotnie większej armii tureckiej, stał się symbolem zwycięstwa Węgrów nad Turkami. Cztery lata przed najazdem kapitanem zamku został István Dobó. Pragnął on, aby fortyfikacja stała się niemożliwa do przezwyciężenia. Dzięki wspaniałej strategii, a także licznym umocnieniom murów udało mu się wygrać tę legendarną bitwę, uznawaną za jedną z największych sukcesów węgierskich starć. Jego oblężenie było naprawdę długie, a wśród Turków zaczęły rozchodzić się pogłoski o „byczej krwi” pitej przez Węgrów. Sądzono, że to ona odpowiada za ich niezwykłą siłę. Zamek został znacznie uszkodzony i niestety nie odparł kolejnego najazdu. Od tego czasu przez ponad wiek Eger był pod tureckim panowaniem.

Kościół Minorytów - Kościół pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego, uznany został za jeden z najpiękniejszych kościołów barokowych w Europie. Jego bogato zdobiony ołtarz, wyjątkowa półkolista fasada, a także niesamowite freski na sklepieniach sprawiają, że jest on obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania Egeru.

Dolina Pięknej Pani - położona nieopodal historycznego centrum Egeru, pełna jest wydrążonych w skałach winnych piwniczek. Jedna z tez sugeruje, że nazwę zawdzięcza prawdopodobnie pogańskiej bogini, której kult sprawowano właśnie w tej okolicy, inna zaś odnosi się do pięknej dworskiej kobiety. Dolina Pięknej Pani słynie ze wspaniałych degustacji. Dziś znajdziemy w niej niemalże 160 winnych piwnic.

Muzeum Marcepanu - jest to raj zarówno dla łasuchów, jak i malarzy, rzeźbiarzy i pasjonatów wzornictwa. Muzeum zachwyca ponad 150 eksponatami wykonanymi z marcepanowej masy. Najpiękniejszą atrakcją jest bezsprzecznie komnata, której każda, nawet najdrobniejsza część w całości wykonana została właśnie z marcepanu. Cukiernik tworzący te niezwykłe ozdoby został rekordzistą Guinnesa, a także laureatem wielu nagród, wśród których znalazł się nawet Oscar.

Baseny w Miskolc-Tapolcy - jedyny w swoim rodzaju kompleks basenów termalnych, położony w naturalnych grotach skalnych. Znajdziemy tu zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne baseny, w których woda osiąga miejscami nawet 40 stopni. Obiekt zaskakuje pięknymi wodnymi korytarzami, klimatycznie oświetlonymi jaskiniami, a także naturalnymi wodospadami.

Eger, Wino, Termy - Eger i Tokaj

Eger, Wino, Termy

Autokar
Śniadanie
Zobacz terminy i ceny od 573 PLN